Ripple Youtube ile anlaştı!

YouTube, kripto varlıklarını (sanal para birimi) XRP'yi kötüye kullanan dolandırıcılık eylemlerine yanıt vermediği konusunda şikayette bulundu, ancak dolandırıcılığı önlemek için işbirliği yapacağı için gelecekte kararlaştırdığını söyledi. Geçen hafta Ripple tarafından sunulan bir belgede "yargı süreci ve avans (adil) bildirim" ile ilgili iddiaları kaldırmak için bir dilekçe verdi.

Ripple Youtube ile anlaştı!
YouTube, kripto varlıklarını (sanal para birimi) XRP'yi kötüye kullanan dolandırıcılık eylemlerine yanıt vermediği konusunda şikayette bulundu, ancak dolandırıcılığı önlemek için işbirliği yapacağı için gelecekte kararlaştırdığını söyledi.

Geçen hafta Ripple tarafından sunulan bir belgede "yargı süreci ve avans (adil) bildirim" ile ilgili iddiaları kaldırmak için bir dilekçe verdi.

Ripple ve Garlinghouse, geçtiğimiz Nisan ayında YouTube'a karşı dava açtı. Duruşmadaki sorun, XRP'nin "Hediye dolandırıcılığı" idi. Bu, sanal para birimini önce belirtilen tutarı göndermelerini söyleyerek ve daha sonra daha büyük bir tutarı iade edeceklerini iddia ederek aldatma hileli bir eylemdir. Adını İngilizce'de "ücretsiz dağıtım" anlamına gelen "Give Away" den almıştır.

Yargılamalardaki dolandırıcılığa bir örnek "Vazgeçme dolandırıcılığı" dır. Dolandırıcılık, sanal para birimini önce belirtilen tutarı göndermelerini söyleyerek ve daha sonra daha büyük bir tutarı iade edeceklerini iddia ederek aldatma hileli bir eylemdir . İngilizce olarak ücretsiz dağıtım (Give Away) kullanılmaktadır.

Bazen faiz kazanmayı teklif ederler ve yatırımcıları daha gerçekçi rakamlarla davet ederler.

Ripple ile ilgili durumda, "Bağış adresine 2000XRP'yi 500.000 XRP'ye gönderirseniz, 20.000 XRP'den 5 milyon XRP'ye geri gönderilecek" ve Bay Garlinghouse ile içerikle ilgili olmayan bir röportaj paylaşılacaktır.

Ripple, XRP'nin değerinin davadan büyük ölçüde zarar gördüğünü ve SEC'in koruması gereken bireysel yatırımcılar üzerindeki etkisinin çok büyük olduğunu söyledi. Şubat ayında yayınlanan 4. çeyrek raporunda, işlemlerin genel piyasa üzerindeki ikincil etkisinin toplam 15 milyar $ olacağı tahmin ediliyor.

Mart ayının sonunda Ripple, XRP ile ilgili dolandırıcılığın "nasıl tespit edileceğini" resmen yayınladı ve defalarca bir dizi dolandırıcılık eylemi istedi, ancak davanın durumun ciddiyeti göz önünde bulundurularak açıldığı görülüyor.

Garlinghouse, bu raporda, rolü fark etmeye başlasalar ve kripto para birimi dolandırıcılığına yanıt vermeleri gerekse bile, sosyal ağ platformlarının sorunların çözümünde başı çekmesi gerektiğini söyledi. "Hükümetlerin kripto para birimlerine göz kulak olması için önemli bir zaman, bu yüzden sorumlu davranmazsanız, sektörün güvenini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız" dedi.

Ripple ve Garlinghouse, YouTube'un dolandırıcılığı ihmal etmenin kamu imajına, markasına ve şöhretine zarar verdiğini iddia ediyor. Dava, dünyanın dört bir yanındaki XRP sahiplerine zarar vermek için açıldı.

Dolandırıcılık faaliyetinde, Ripple veya Garlinghouse gibi davranan bir hesap oluşturularak ve Garlinghouse ile bir röportaj eklenerek güvenilirlik artırıldı.

Ripple, geçen hafta gönderilen yanıt belgesine bir sorun olarak "yasal işlem ve avans (adil) bildirim" i ekledi. Ripple, menkul kıymetler yasasının ihlal edildiğine dair önceden bir bildirim almamıştı, bu nedenle SEC, gerekli işlemleri yapmadığını iddia etti.

Yargı süreci, ABD Anayasasının meşru prosedürüne atıfta bulunur, ancak Ripple, SEC'in, yargı sürecinin bir parçası olarak menkul kıymetler yasasının ihlalini önceden Ripple'a bildirmesi gerektiğini savunuyor. Opak düzenlemeler ve SEC yasasının yorumu da örtüştü ve Ripple'ın eylemlerinin yasadışı olduğu konusunda bilgilendirilmediğini söyledi.

Ripple, YouTube ile uzlaşıyor

YouTube, kripto varlıklarını (sanal para birimi) XRP'yi kötüye kullanan dolandırıcılık eylemlerine yanıt vermediği konusunda şikayette bulundu, ancak dolandırıcılığı önlemek için işbirliği yapacağı için gelecekte kararlaştırdığını söyledi.

Garlinghouse 09.03.2021 tarihin de yapmış olduğu açıklamay ile;

Ripple ve YouTube davasının kapandığını duyurdu

Brad Garlinghouse, açıklamasın. XRP giveaway dolandırıcılığı yapanların YouTube’a takılmadan bunu gerçekleştirmelerinin endişe verici olduğunu ifade etti.

Anlaşma Şartları Gizli Tutuluyor

YouTube ile tam olarak nasıl bir anlaşma yapıldığı açıklanmadı ve Garlinghouse bunun gizli olduğunu belirtti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2021, 16:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER