Satın Alırken Dikkat: E-Ticarette Sahte Ürün Satışları Yüzde 40 Arttı!

e-ticaret sahte ürün

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bakanlıkların ciddi bir denetimle önüne geçmeye çalıştığı sahte ürün ticareti, özellikle sosyal medya ve e-ticaret kanallarında yaygınlaşmaya devam ediyor. Özellikle Letgo ya da Sahibinden gibi ikinci el ürünlerin satıldığı platfromlarda sahte ürünlerdeki artış göze çarpıyor. 

Sahte ürün satıcıları pandemiyle birlikte online kanallara yöneldi

Korsan ve taklit ürünlerin satış oranının arttığına dikkat çeken marka temsilcileri, ilgili kurumlardan korsan satışların önüne geçilmesini istedi. Koronavirüs pandemisinden önce Zeytinburnu, Kapalıçarşı gibi noktalarda yoğunlaşan sahte ürün satıcıları, dükkanların kapanmasının ardından yönünü online kanallara çevirdi. İnternetteki çeşitli site ve uygulamalar üzerinden kullanıcılara reklam yaparak ulaşan satıcılar, ürünleri orijinal gibi gösteriyor. İkinci el ürün satışının yapıldığı yerlerde ise, sahte ürünlerin oranı daha da fazla.

Türkiye’de sahte ürün piyasası 4 milyar dolara yakın

TOBB gündemine de taşınan sahte ürün sorunuyla ilgili sektör temsilcileri, Türkiye’de sahte ürün satışlarının toplam hacminin yıllık 4 milyar dolara yaklaştığını belirtti. Tescilli Markalar Derneği Başkanı İzzet Samati, açıklamasında “Markalar olarak ithal ettiğimiz ürünlerimiz çeşitli testlere giriyor. Bu işlemler için ciddi bedeller ödüyoruz. Bunlar ise herhangi bir denetim olmadığı için sahte ürünü orijinal fiyatına yakın fiyata satıyor. Tüketici de taklit ürünü orijinal varsayarak yüksek bedelle satın alıyor. Sadece markalar değil tüketici de zarar görüyor. Bakanlığın artık tüketiciyi korumak için harekete geçmesi gerekiyor” dedi. 

Yorumlar kapalı.