Seçim barajında uzlaşma sağlandı

Olağan büyük kongrelerini de tamamlayan Cumhur İttifakı'nın ortakları AK Parti ve MHP, SPK'daki (Siyasi Partiler Kanunu) değişikliklere dair kararlarını iyice netleştirdi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişle beraber Siyasi Partiler Kanunu'nda yapılan çalışmalar da son düzlüğe girdi.

Seçim barajında uzlaşma sağlandı
Olağan büyük kongrelerini de tamamlayan Cumhur İttifakı'nın ortakları AK Parti ve MHP, SPK'daki (Siyasi Partiler Kanunu) değişikliklere dair kararlarını iyice netleştirdi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişle beraber Siyasi Partiler Kanunu'nda yapılan çalışmalar da son düzlüğe girdi. AK Parti tarafından hazırlanan taslak metin gelecek haftalarda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önüne konulacak. Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı sonrası taslak metin Milliyetçi Hareket Partisi'ne iletilecek.


Önce liderler...


Siyasi Partiler Kanunu'yla alakalı olarak Milliyetçi Hareket Partisi de kendi bünyesinde çalışmalarını yürütüyor. Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından metin Milliyetçi Hareket Partisi'ne teslim edildiğinde Milliyetçi Pareket Partisi de kendi oluşturduğu metni Adalet ve Kalkınma Partisi’ne verecek. Cumhur İttifakı'nın iki büyük ortağı takas ettikleri metinleri inceleyecek ve metinler onay için liderlerin önüne gelecek. Erdoğan ve Bahçeli onay verdikten sonra AK Parti ve MHP ortak çalışma grubu kurarak ortak metin üzerinde çalışacak. Ortaya çıkacak taslak metin ise Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gönderilecek.


Prensipte anlaşıldı


Ortak taslak konuşulurken içeriğine dair uzlaşı ile ilgili de bazı bilgiler geliyor. Hâlihazırda yüzde 10 olan seçim barajının yüzde 7’ye indirilmesi yönünde Cumhur İttifakı ortaklarının prensipte son kararını verdikleri bildirildi. Taslak metinde daraltılmış bölge seçim sistemi de bulunuyor. Daraltılmış bölge sistemine göre, her şehir 5 vekil çıkaracak biçimde seçim çevrelerine bölünüyor. Türkiye genelinde en az yüzde 5 oranında oy alan siyasi partiler de elde ettikleri oya göre vekillikleri paylaşıyor. Milliyetçi Hareket Partisi'nin daraltılmış bölge seçim sistemine pek sıcak bakmadığı, daraltılmış bölgenin liderler arasında karara bağlanacağı öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2021, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER