Selçuk: Yüz yüze eğitime öncelik veriyoruz!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye'de yüz yüze eğitime öncelik verdiklerine dikkat çekerek, ilerleyen dönemde yüz yüze eğitimin çok daha yüksek bir katılımla sürdürülmesini umut ettiklerini dile getirdi.

ziya_selçuk

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de günlük vaka sayılarının 40 binlere yükselmesi üzerine akıllara “Yüz yüze eğitim devam edecek mi?” sorusu gelmeye başladı. Bazı uzmanlar, son dönemde yaşanan vaka artışının yüz yüze eğitimden kaynaklandığını dillendiriyor. Yüz yüze eğitime ilişkin açıklamada bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ortaokullarda yüz yüze eğitime katılımın yüzde 76 düzeyinde olduğunu, liselerde ise yüz yüze eğitime katılımın yüzde 70 seviyesinde olduğunu ifade etti. Selçuk, yüz yüze eğitime katılımın giderek arttığını dile getirdi.

“İlk 5’teyiz”

Yüz yüze eğitime öncelik verdiklerine dikkat çeken Selçuk, OECD (Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü) sıralamasına göre okulların en fazla süreyle kapalı tutulduğu ülkeler arasında Türkiye’nin ilk 5’te yer aldığını dile getirdi. Selçuk, Türkiye’nin önünde Kolombiya, Kosta Rika ve Slovakya gibi ülkelerin bulunduğunu belirterek, Türkiye’nin daima kamu sağlığına öncelik verdiğini aktardı.

“Şehirlere göre farklı kararlar alınıyor”

İl Hıfzıssıhha Kurulları ile birlikte incelemede bulunan valilikler tarafından her şehirde farklı kararların verildiğini belirten Selçuk, bütün valilere ve ekiplere teşekkürlerini sundu. Selçuk, sıkıntılı bir süreçten geçildiğine dikkat çekerek, yine de söz konusu sürecin hep beraber üstesinden gelinebileceğini söyledi. Toplu aşlama programının sürdüğünü ifade eden Selçuk, koronavirüsün seyrine bağlı olarak ortak kararlar vermeye çalıştıklarını dile getirdi.

“Daha yüksek katılım istiyoruz”

Selçuk, yüz yüze eğitimin ilerleyen dönemde daha yüksek katılımla sürdürülmesini ve şartların hemen normalleşmesini temenni ettiklerini belirterek, yüz yüze eğitime öncelik verdiklerini söyledi. Koronavirüsün seyrinin dikkate alındığını aktaran Selçuk, Türkiye’de okulların diğer ülkelere kıyasla daha uzun süreyle kapalı tutulduğunu, bunun nedeninin de kamu sağlığına verilen önem olduğunu ifade etti. Selçuk, velilere de gösterdikleri anlayış dolayısıyla teşekkürlerini sundu.

Kontrollü normalleşmede yüz yüze eğitim

Düşük riskli şehirler ile orta riski şehirlerde okul öncesi öğrencileri, ilkokul öğrencileri, 8’inci ve 12’nci sınıf öğrencileri, ortaokul öğrencileri ve lise öğrencileri yüz yüze eğitim alıyor. Yüksek riskli şehirler ile çok yüksek riskli şehirlerde ise okul öncesi öğrencileri, ilkokul öğrencileri, 8’inci ve 12’nci sınıf öğrencileri yüz yüz eğitim alırken, ortaokul öğrencileri uzaktan eğitime devam ediyor. Söz konusu şehirlerde lise öğrencileri sadece yüz yüze sınava girebiliyor. Fakat her şehirde koronavirüsün seyrine bağlı olarak valilikler tarafından farklı kararlar verilebiliyor.