Selçuk’tan “uzaktan eğitim” açıklaması!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından "EBA İzleme Değerlendirme Araştırması" yaptırıldı. Öğrenci, öğretmen ve velilerin %52,9'u EBA'nın (Eğitim Bilişim Ağı) yeterli olduğunu, %28,5'i çok yeterli olduğunu belirtti. Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, uzaktan eğitim ile yüz yüze eğitim süreçleri hakkında merak edilen soruların yanıtını verdi.

ziya_selcuk_on

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzaktan eğitim sürecinde EBA hakkında halkla yapılan anket sonucunu paylaşan Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 12 ilde ilkokul, ortaokul ve lise öğretmenleri ve veliler ile öğrencilerden de sadece lise öğrencileriyle yapılan 1400 katılımlı anketin sonucunu yorumladı.

Uzaktan eğitime geçilen 2020 yılı verilerinin de kıyaslandığı araştırmada, öğrenci, öğretmen ve velilerin %52,9’u EBA’yı “yeterli” düzeyde buldu, %28,5’i “çok yeterli” gördü, %18,6’sı ise “yetersiz” buldu.

Yüz yüze eğitimde risk haritası kriteri

Bakan Ziya Selçuk, geçtiğimiz günlerde “Yerinde Karar” vurgusunda bulunmuştu.

Vaka sayılarının gerilediği şehirlerde okulların yüz yüze eğitime açılması mümkünken, vakaların yükseldiği kentlerde İl Hıfzıssıhha Kurulları okulları açma ya da kapatma konusunda karar verebiliyor. Sağlık Bakanlığının paylaştığı risk haritası, okulların açılmasında en belirleyici kriter.

Okullar tekrar kapanacak mı?

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüksek riskli kentlerin bulunduğunu, “yerinde karar”ın esas olduğunu, Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde düzenlenen toplantıda “yerinde karar” hususunda tüm bakanlıklara görevler verildiğini, çok yüksek risk grubunda bulunan bir kentte il hıfzısıhha kurulunun, valilerin başkanlığında özel kararlar verebildiğini belirterek, “İl Hıfzıssıhha Kurulu çıkıp ‘İlimiz yüksek risk grubunda. Bu hafta sınav yapmayalım. Okulları açmayalım ya da açalım’ diyebilir.” dedi.

Okulların tamamının kapanması hakkında şimdilik resmî bir duyuru bulunmuyor.