Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Güncel

15 Ocak 2021 Cuma 23:53:44

SGK’dan Resmi Açıklama! Ücretler Zamlı Olarak Hesaplara Yatacak!

Yüz binlerce kişiyi yakından ilgilendiren konuyla ilgili genelge yayınlandı ve ardından SGK’dan açıklama geldi. Ücretler yükseldi ve hesaplara zamlı şekilde yatırılacak. Yapılacak olan ödemeler enflasyon oranında arttırıldı. Bunun yanında yeni sigorta primleri de belirlendi.

Buna göre cenaze ödeneği 2021 yılında 918 liraya yükseldi. 2020 Yılında cenaze ödeneği 801 liraydı. Benzer şekilde geçen yıl 202 TL olan emzirme ödeneği bu yıl 232 TL oldu. GSS primleri de belirlenen yeni ücretler üzerinden yapılacak. Tüm ödeme artışlarıyla ilgili bilgiler, haberimizin devamında…

Prim ve Ödemeler Zamlandı

Sosyal Güvenlik Kurumu 2021 yılında geçerli olacak yeni ücretlerle ilgili genelge yayınladı. Prim ödemeleriyle birlikte, çeşitli konularda yapılan ödemelere enflasyon oranında zam geldi. Sigorta primleri ve GSS primleri de yükseldi. SGK prime esas olan kazançların alt ve üst limitlerini ve diğer bazı işlemlere ait tutarları belirleyerek genelge yoluyla yayınladı. Yükselen prmler ve ödemelerle ilgli ayrıntılar şu şekilde;

Ev Hizmetlerinde İşçi Çalıştıranlar İçin

Bakıcı, gündelikçi, temizlikçi, bahçıvan gibi ev hizmetlerinde işçi, çalıştıranlar için ayda 10 gün üzerinden prim tutarı 447,19 TL oldu. Bu işverenlerin yanında 30 gün üzerinden çalışan işçiler için sigorta prim tutarı ise 1.341,56 TL oldu. Primlerin düzenli şekilde ödenmesi halinde, tutarda indirim yapılıyor ve prim 1.162,70 TL oluyor. İlk defa ev hizmetlerinde işçi çalıştıran işverenler, var olan işçiye ilave olarak işsiz bir kişiyi işe alırlarsa, istihdam teşviklerinden de faydalanabiliyor.

Emekli İşçi Çalıştıran İşverenler

Emekli işçiler ev hizmetlerinde çalıştırıldığında, işverenler daha az prim ödüyorlar. Buna karşın istihdam teşviklerinden faydalanamıyorlar. Buna göre 10 gün üzerinde emekli işçi çalıştıranlar 381.60 TL, 30 gün üzerinden ise 1.144.80 TL prim ödemsi yapacaklar.

Emzirme Ödeneği

SGK’da 4/a,4/b prim ödeyen çalışan kadınlar ve eşi doğum yapan erkeklerin Analık sigortası kapsamında aldığı emzirme ödeneği, geçen yıl 202 liraydı. Bu yıl emzirme ödeneği 232 TL olarak yapılacak.

Cenaze Ödeneği

SGK’da en az 360 gün prim ödemesi yapmış olan sigortalılar, SGK’dan aylık alanların ölümü durumunda, hak sahiplerine verilen cenaze ödeneği geçen yıl 801 liraydı. Bu yıl bu ödenek 918 TL oldu.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı