Şirket Sırlarını Sızdırmış: Apple, MacBook’un Eski Tasarımcısına Dava Açtı!

apple çalışanını mahkemeye verdi

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD merkezli teknoloji devi Apple, dizüstü bilgisayarı MacBook’un eski tasarımcılarından Simon Lancaster adlı kişiye, piyasaya çıkmamış ürünlerin sırlarını medyaya sızdırması nedeniyle dava açtı. 10 yıla yakın süre Apple’da çalışan Lancaster, şirketteki pozisyonu nedeniyle şirkette üst düzey kritik bilgilere ulaşabiliyordu. Apple, paylaştığı mahkeme belgesinde Lancaster için “Apple’da on yıldan fazla süre çalışmasına rağmen, Apple’ın hassas ticari sırlarını sistematik olarak yaymak için konumunu ve güvenini kötüye kullandı” ifadesi yer aldı.

Şirket sırlarını para karşılığında sızdırmış

Apple’ın iddiasına göre Lancaster ile bir gazeteci 2018 yılında iletişim kurdu. Lancaster bunun sonrasında, şirketle ilgili henüz tanıtılmamış ürünleri, duyurulmamış özellikleri ve yeni ürün duyurularını para karşılığında medyaya sızdırdı. 

Apple’da ürün tasarım mimarı olarak çalışan kişi, 2019 yılının Kasım ayında istifa etti ancak gelen bilgilere göre Apple bilgilerine erişimi hala vardı ve istifasından sonra bile toplantılara girdi. Şirket, eski çalışanından ciddi bir tazminat cezası talep ediyor.