Son Dakika Torba Kanun Teklifi TBMM’de kabul edildi! Torba Kanun Teklifi 2021 içinde neler var?

yasa

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son Dakika Torba Kanun teklifi kabul edildi! Ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren “torba kanun teklifi” TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı! Peki Torba Kanun Teklif içinde neler var? Torba Kanun Teklifi hangi yasalar çıktı? Ekonomiye yönelik Torba Kanun Teklifi maddeleri merak ediliyor!

Torba Kanun Teklifi maddeleri neler?

Kabul edilen teklife göre, mobil telefonların kapsama alanının ve internet hizmeti altyapılarının yaygınlaştırılması teşvik edilecek.

Ayrıca, Devlet Demiryolları bütçesinin Hazine tarafından desteklenmesine devam edilecek.

Özel bütçeli idarelerin yap işlet devret projelerinde, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı da borç üstlenim anlaşmasına taraf olacak.

Torba Kanun Teklifi 2021 yasasında neler var?

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) milletvekilleri tarafından hazırlanan 12 maddelik torba yasa teklifi son dönemde en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Ekonomiye ilişkin düzenlemeleri içeren torba yasa maddeleri TBMM Bayırdırlık Komisyonu’nda kabul edilirken, vatandaşlar torba yasa maddeleri ile hangi konularda düzenleme yapılacağını araştırıyor.

Torba yasa maddeleri neleri içeriyor?

AK Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç ve 21 milletvekilinin imzasını taşıyan Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi ile 1950-51 yıllarında Seyhan Nehri’nin seddelerinin yapımı sırasında tahliye edilen vatandaşlar ile Akşehir Gölü’nün kıyı kenar çizgisinin farklı tarihlerde değiştirlmesi sonucunda mağdur olan vatandaşların mülkiyet sorunlarının giderilmesi amaçlanıyor.

Teklif ile ayrıca, nakil esnasında yakalanan küpesiz buzağı, kuzu ve oğlaklar ile gebe hayvanların kesime sevk edilmesi uygulamasına son verilmesi, mobil telefon kapsama alanının ve internet hizmeti altyapılarının yaygınlaştırılmasını teşvik edecek düzenlemelerin yapılması, 15 Mart 2020 tarihinden sonra ihalesi yapılmış ancak uygulama sözleşmesi imzalanmamış yap-işlet-devret projelerine ilişkin olarak özel bütçeli kuruluşun yanında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının da borç üstlenim anlaşmasında taraf olmasının sağlanması, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı’ndaki alan kılavuzlarının görev yapmaya devam edebilmelerine yönelik düzenleme yapılması, TCDD ve TCDD Taşımacılık A.Ş.’nin bütçelerinin hazine tarafından desteklenmesine devam edilmesi amaçlanıyor.