Soylu’dan Avrupa’ya tepki: Vur patlasın, çal oynasın!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, göçmen meselesi konusunda Avrupa ülkelerinin "Vur patlasın, çal oynasın" şeklinde bir yaklaşım sergilediğini ifade ederek, Türkiye'nin göçü önlemeye değil göçü yönetmeye çalıştığını kaydetti.

süleyman_soylu

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Avrupa ülkelerinin göçmen meselesindeki umursamaz tavrına tepki gösterdi.

Bakan Soylu, Orta Doğu coğrafyasında ihtilafların, terörün ve istikrarsızlığın mevcut olduğuna dikkat çekerek, insanların hem can güvenliğine sahip olmadıklarını hem de adalet, sağlık ve beslenme hizmetlerine ulaşamadıklarını söyledi. Soylu, 10 senedir beklenen gelişmenin sağlanamadığını ifade ederek, 21 bin göçmenin 2014 senesinden beri Akdeniz’de yaşamını yitirdiğini ve Yunanistan tarafından 7 tane göçmenin çıplak olarak bırakıldığını hatırlattı.

“Uluslararası normlara aykırı”

Korunmaya muhtaç insanlara yönelik bu tutumun uluslararası normlara aykırı olduğunu ifade eden Soylu, göçmenlerin ellerinin Yunanistan tarafından kelepçelendiğini ve daha sonra söz konusu göçmenlerin denize atıldığını anımsattı. Soylu, en küçük bir konuda bile sesini yükseltenlerin neden bu duruma karşı sessiz kaldığını sordu.

“Aylan bebek sizi etkilemedi mi?”

Avrupa’ya seslenen Soylu, Muğla’dan Yunanistan’a geçmeye çalışırken boğularak yaşamını yitiren Aylan bebeğin fotoğrafının söz konusu ülkeleri etkileyip etkilemediğini sordu. Soylu, böyle bir düşüncenin hiçbir şekilde meşrulaştırılmaması gerektiğini ifade etti.

“Gücümüzün üstünde kaynak tahsis ettik”

Suriye’de yaşanan iç savaşın Avrupa için turnusol kâğıdı olduğunu aktaran Soylu, Türkiye’nin gücünün zengin ülkelerden az olduğunu ancak bu gücün üstünde bir kaynak tahsis edildiğini söyledi. Soylu, El Bab, Cerablus ve İdlib’de yaşanan gelişmelerin insanlık için yüz karası olduğunu belirterek, bunların motto sözcükler şeklinde algılanmaması gerektiğini dile getirdi.

“Güzel takım elbiselerimizi giymeyi sürdürelim”

İdlib’e birçok defa gittiğini söyleyen Soylu, Avrupa ülkelerine sitem etti. Soylu, güzel takım elbiselerini giyerek gösterişli toplantılar yapmalarının, daha sonra da mutlulukla yaşamlarını sürdürmelerinin bir anlamı olmadığını ima etti. Çocukların hakkının nasıl ödeneceğini soran Soylu, Türk milletinin sahip olduğu yükümlülükleri yerine getirmeyi sürdüreceğini aktardı.

“Sınıfta kaldılar”

Soylu, Avrupa ülkelerinin kartlarını tekrar karmamaları ve cinayetlere karşı seslerini çıkarmamaları durumunda gelecek nesillerin söz konusu dramlara karşı gözlerini ve kulaklarını kapatanları lanetleyeceklerini söyledi. Hukukun üstünlüğünden bahsedenlerin sınıfta kaldıklarını ifade eden Soylu, milyonlarca insanın göç etmek zorunda kaldığına dikkat çekerek, göçmenlerin aileleriyle birlikte savunmasız bir biçimde dağları geçmek zorunda kaldıklarını, bazılarının da ilkel botlarla farklı bir göç etmeye çalıştıklarını hatırlattı. Soylu, insanların su olmadığı için bunu yapmaya mecbur olduklarını söyledi.

“Çıplak gerçekler”

Afganistan’ın senelerdir çatışma bölgesi olduğuna dikkat çeken Soylu, orada insani krizin yaşandığını dile getirdi. Türkiye’nin Van ve Ağrı’da karların altındaki cansız bedenleri toplayacağını aktaran Soylu, söz konusu insanların Pakistan ve Afganistan’dan yürüyerek geldiklerini ve tipi nedeniyle yaşamlarını yitirdiklerini belirtti.

Soylu, Avrupa’nın göçmen krizine yönelik “Vur patlasın, çal oynasın” şeklinde bir tutum sergilediğini ifade ederek, anlattıklarının “çıplak gerçekler” olduğunu dile getirdi. Türkiye’nin göçü önlemeye değil göçü yönetmeye çalıştığını kaydeden Soylu, bundan asla pişman olunmadığını ekledi.