Soylu’dan flaş açıklama: Atatürk heykeline zarar veren kişi yakalandı!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tekirdağ'da Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün heykeline zarar veren kişinin yakalandığını bildirdi.

atatürk_heykeli1

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tekirdağ’ın Marmara Ereğlisi ilçesine bağlı Yeniçiftlik Mahallesi’nde yer alan Nizamettin Demirdöven İlkokulu’nun kirişleri, 2 sene önce meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremin ardından ağır tahribata uğramıştı. Bunun üzerine söz konusu ilkokul boşaltılmıştı. Nizamettin Demirdöven İlkokulu’nun yanı sıra yine Yeniçiftlik Mahallesi’nde bulunan Yeniçiftlik Belediye Ortaokulu ile Marmara Ereğlisi ilçe merkezinde yer alan Opet Anadolu Lisesi’nin bahçelerinde yer alan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk heykeli ile büstlerine yönelik bir saldırı gerçekleştirilmişti. Hem heykel ve büstlere hem de duvarlara boyalarla hakaret niteliği taşıyan yazıların yazıldığı görülmüştü.

Yakalandı

Atatürk heykeline ve büstlerine saldıran kişi sonunda yakalandı. Konuya ilişkin açıklama İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan geldi. Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Soylu, Tekirdağ’da Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk üzerinden provokasyon gerçekleştiren kişinin yakalandığını bildirdi. Soylu, Türk polisi tarafından üstün bir tekniğin kullanıldığını ve analiz sonucu takdire değer bir tespit gerçekleştirildiğini ifade etti.

Soruşturma başlatılmıştı

Tekirdağ’da Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün heykeline ve büstlerine zarar verilmesine ilişkin savcılık tarafından soruşturma başlatılmıştı. CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Tekirdağ İl Başkanlığı yöneticileri tarafından da başsavcılığa suç duyurusu yapılmıştı. Belediye ekipleri, Atatürk heykeli ile büstlerinde bulunan yazıları hemen silmiş, hakaret niteliğindeki yazıların bulunduğu duvarları da tekrar boyamıştı. Çevrede bulunan bütün güvenlik kameraları incelenmişti. Bir şüphelinin, boya kovasıyla söz konusu okullara girdiği tespit edilmişti.

Kınanmıştı

Marmara Ereğlisi Belediye Başkanı Hikmet Ata, söz konusu saldırıyı şiddetle kınadığını dile getirmişti. Bu olayın Tekirdağ’da yaşanmasının kendilerini daha fazla üzdüğünü kaydeden Ata, bu saldırı gerçekleştirenlerin kısa bir zaman içerisinde yakalanacaklarını ve en ağır cezaya çarptırılacaklarını düşündüğünü söylemişti. Ata, bundan sonra böyle bir şeyin yaşanmamasını temenni ettiğini aktarmış, Türk milletinin kalbinden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk sevgisinin asla atılamayacağına dikkat çekmişti. Yeniçiftlik Mahallesi’ne yeni bir heykel yapılacağını belirten Ata, Marmara Ereğlisi ilçe merkezine de heykel yapılacağını dile getirmişti.