Sözcü gazetesine “Atatürk Evi” yalanlaması!

Sözcü gazetesinde yayınlanan Atatürk Evi olarak kullanılan binanın Konarı Köy Odası'na dönüştürüldüğü iddiası Afyonkarahisar Valiliği tarafından yalanlandı. Valilik, Konarı Köy Odası'nın hiçbir zaman Atatürk tarafından kullanılmadığını açıkladı.

on

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Afyonkarahisar’da bulunan ve halk tarafından kullanılan Konarı Köy Odası binasının Atatürk tarafından Karargâh olarak kullanıldığını ve tarihî değere sahip binanın “Atatürk Evi” statüsünde olduğunu ileri süren Sözcü gazetesine Afyonkarahisar Valiliğinden cevap geldi.

Afyonkarahisar Valiliği; Konarı Köyü’nde yer alan Konarı Köy Odası, diğer adıyla Goca Odası’nın “Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından Karargah evi olarak kullanıldığına” dair haberin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Afyonkarahisar’da Atatürk Karargâh Evi ya da Atatürk Evi statüsündeki evlerin tespitli ve tescilli olduğunu vurgulayan Afyonkarahisar Valiliği, Atatürk Evleri’nin röleve, restorasyon, bakım ve onarımlarının düzenli olarak yapıldığını, bu bağlamda Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesinde bulunan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Başkomutanlık Meydan Muharebesi planlamasını yaptığı Hacıveli Konağı’nın “Atatürk Evi” olarak tescillendiğini, restorasyonlarının yapıldığını ve düzenli olarak da tadilatlarının gerçekleştirildiğini açıkladı.

Afyonkarahisar Valiliği, Sözcü gazetesinin konu ettiği Konarı Köy Odası diğer ismiyle Goca Odası’nda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kaldığını gösterir hiçbir resmî kayıdın ya da bilginin bulunmadığını, Konarı Köy Odası binasının özellikleri sebebiyle 06.09.1995 tarihli ve 2340 sayılı kurul kararıyla tescil edildiğini, İscehisar Kaymakamlığına bağlı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından da röleve ve restorasyonlarının yaptırıldığını kaydetti.

Afyonkarahisar Valiliği, en kısa zamanda restorasyon yapım ihalesi düzenlenmesi ile ilgili de çalışmaların devam ettiği hatırlatmasında bulundu.