Sümeyye Erdoğan’ın Yönettiği KADEM’den İstanbul Sözleşmesi Kararına Tepki

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın da yönetiminde yer aldığı Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), İstanbul Sözleşmesi’nin iptaline ilişkin tepki gösterdi.

KADEM-istanbul-sozlesmesi-tepkisi

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı kararnamesi ile, dün gece Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çıktığı açıklandı. Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi’nden çıkması birçok STK’nın duruma tepki göstermesine neden oldu. Bu STK’lar arasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın yönetiminde olduğu ve İstanbul Sözleşmesi’ne verdiği destekle öne çıkan KADEM de vardı. Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) bugün, İstanbul Sözleşmesi ile ilgili açıklamalar yaptı.

“Fesih kararı, gerilimin neticesi”

Dernek tarafından yapılan açıklamada, “Geldiğimiz noktada zemininden koparılmış ve toplumsal bir gerilim öznesi haline dönüştürülmüş durumda. Verilen fesih kararını da bu gerilimin bir neticesi olarak okuyoruz” ifadelerine yer verildi. Açıklamanın devamı ise şu şekilde:

“Kadın ve Demokrasi Derneği olarak bu konudaki tercihimiz, Avrupa Konseyi’ne söz konusu tartışmaları bertaraf edecek bir yorum beyanı verilmesi yönündeydi.Nitekim şimdiye kadar hükümetin kadın hakları konusunda tüm ön açıcı ve destek politikalarıyla önemli kazanımlara imza atıldı.

KADEM olarak, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da “Varoluşta Eşitlik Sorumlulukta Adalet” sloganıyla genel kadın hakları mücadelesinde kazanımlarımızın ısrarlı takipçisi olacağız.

Şiddetle mücadele noktasında 6284 sayılı kanunun daha da güçlendirilmesi ve uygulamalardaki sorunların giderilmesi için tüm gücümüzle çalışacağımızı kamuoyuna ilan ediyoruz”

Yorumlar kapalı.