Suudi Arabistan Türk Okullarını Kapattı: ‘Kabul Edilemez Bir Durum’

suudi arabistan türk okullarını kapattı

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TBMM’de konuşan, Milli Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitimi Genel Müdürü Ahmet Emre Bilgili, Suudi Arabistan’la yaşanan eğitim krizini açıkladı. Bilgili, alt komisyonda verdiği bilgide, Suudi Arabistan’da Türkiye’nin 5 farklı okulda Türkçe eğitim veren okulu olduğunu söyledi ancak buna karşın bazı problemlerin yaşandığını belirtti. Bilgili, açıklamasında “Suudi Arabistan hükümeti özellikle Mekke ve Medine’deki okullarımızı tüm girişimlere rağmen 2020 sonunda fiilen kapatmıştır” dedi. 

CHP Milletvekili: Kabul edilemez

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, konuyla ilgili komisyonda konuştu ve Suudi Arabistan’ın tutumunun kabul edilemez olduğunu belirtti ve Türk vatandaşların mağdur edildiğini ifade etti. Çakırözer, “Orada yaşayan çok sayıda yurttaşımızın evlatlarının Türkçe öğretimini noktasında çok büyük mağduriyet var. Bu tutumu kabul edilemez. Suudi Arabistan’ın, Türk ürünlerine boykot ve yaptırımları da var, bu da kabul edilemez. Ülkeler aralarında sorunlar yaşanabilir ama bu sorunların bedelini vatandaşlarımızın ödememesi gerekir. Biran önce bu yanlıştan dönülmesi gerekir.” dedi.

Eğitim Bir-Sen Genel Sekreteri Latif Selvi ise, durumun siyasi bir karar olduğunu belirtti ve Suudi Arabistan’ın teamüllere uygun olmayan bir şekilde bu karara imza attığını aktardı.