Tepki Gösterilmişti: 131 Yıllık Binaya Takılan PVC Söküldü

İzmir’de ilk saat kulesinin bulunduğu TCDD binasına takılan pimapenler, gelen tepkilerin ardından söküldü.

izmir-tcdd-pimapen-rezaleti

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmir’de Alsancak Garı’nda bulunan 131 yıllık tarihi TCDD binasına yapılan kaçak tadilatta, yapıya PVC taktırılmıştı. Bunun ardından yapılan kaçak tadilat sonrasında, TCDD ekipleri harekete geçti. TCDD Bölge Müdür Yardımcısı’nın da yaşadığı lojmanın binasına yapılan PVC doğralamalar gece yarısı hızlı bir şekilde söküldü. 131 yıllık, koruma altındaki bina eski haline getirildi.

Doğrulamaları yaptıran kişi olduğunu itiraf eden 3. Bölge Müdürü Murat Bakır, konuyla ilgili “Basına açıklama yapmaya yetkim yok. Genel müdürlüğümüzün basın müşavirliği gerekli açıklamayı yapacaktır” dedi. 

CHP milletvekili: Zararı tahsil edin

Olayı gündeme getiren isim olan CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, TCDD’nin yaşanan PVC kaplama rezaletini düzeltmesinin ardından açıklamasında “Birincisi; tarihi bir binaya, bir tarihi esere zarar verdiler. İkincisi; devletin parasını tarihi binaya zarar vermekte kullanıp masraf yaptılar. Bu Türkiye’nin gündemine gelince dün gece yarısı apar topar PVC’leri söküp binayı eski haline getirmeye çalışıyorlar. Buradan SİT kuruluna sesleniyorum; bu tarihi bina zarar görmüş mü? Bunu incelesinler. TCDD genel müdürüne de sesleniyorum; teftiş kurulunu görevlendirsin. TCDD bütçesinden bu yapıyı bozmak için harcanan PVC’nin parası ne kadardır? Ustalık, işçilik dahil ne kadar para harcanmıştır? Bunların bu kişiden (Cüneyt Can’ı kast ediyor) tahsil edilmesi lazım ve soruşturma açmaları lazım” dedi.