Teravih namazı nerede kılınacak? Diyanet açıkladı

Türkiye'de Ramazan ayı için alınan koronavirüs önlemleri peş peşe duyuruluyor. Ramazan ayı için en çok merak edilen konu, "teravih namazının nerede kılınacağı" oldu.

Teravih namazı nerede kılınacak? Diyanet açıkladı
Türkiye'de Ramazan ayı için alınan koronavirüs önlemleri peş peşe duyuruluyor. Ramazan ayı için en çok merak edilen konu, "teravih namazının nerede kılınacağı" oldu. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, teravih namazının koronavirüs nedeniyle camilerde kılınamayacağını dile getirdi.

Teravih namazı evde kılınacak


Konuya ilişkin görüşmelerin yapıldığını belirten Erbaş, teravih namazının bu sene evlerde kılınmasına yönelik karar verildiğini duyurdu. Erbaş, koronavirüsün seyrine bakılacağını ve teravih namazının camide kılınmasının mümkün olması halinde Türk milletine gereken açıklamaların yapılacağını bildirdi.


Davutoğlu: Camide kılmaya gerek yok!


Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, konuya dair yaptığı açıklamada, camide teravih namazı kılmaya gerek olmadığını ifade etmişti. Kendisinin her sene Ramazan'da teravih namazı kıldığını belirten Davutoğlu, bu konuda hassasiyet gösterdiğini söylemişti. Davutoğlu, teravih namazının farz olmadığına dikkat çekmişti. Sünnetliğinin Hz. Ömer dönemine kadar düzenli bir şekilde kılınmadığını kaydeden Davutoğlu, Hz. Ömer döneminden itibaren kılınmaya başladığını ifade etmişti.Davutoğlu, pandemi şartlarında teravih namazının evde de kılınabileceğini belirterek, söz konusu namaz için camiye gitmenin zorunlu olmadığını söylemişti. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ın bu konuda açıklama yapması gerektiğini aktaran Davutoğlu, nafile namaz olarak bilinen teravih namazını camide kılmaya gerek olmadığını dile getirmişti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise belirli koronavirüs tedbirleri altında camide teravih namazının kılınabileceğini ifade etmişti.


Ramazan ne zaman başlıyor?


Ramazan ayı 13 Nisan 2021 tarihinde başlayacak. Ramazan ayı 12 Mayıs 2021 tarihinde sona erecek. Ramazan Bayramı ise 13 Mayıs 2021 tarihinde başlayıp, 15 Mayıs 2021 tarihinde sona erecek.

Ramazan ayı için hangi önlemler alındı?


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamaya göre, Ramazan ayında Türkiye'de her hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Tüm kentlerde bulunan restoran, kafe ve lokanta gibi işletmeler ise Ramazan ayında vatandaşlara sadece paket servis hizmeti verebilecek. Türkiye'de asla toplu sahur veya toplu iftar gibi organizasyonlara müsaade edilmeyecek. Bu süreçte işletmelere devlet desteği verilecek.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2021, 12:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER