Times: AB, Erdoğan’a daha fazla para teklifinde bulundu!

Times Gazetesi, dün Ankara'ya gelen AB (Avrupa Birliği) heyetinin, yeni bir göç dalgasını engellemek için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a daha fazla para teklif ettiğini bildirdi.

ab_türkiye

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dün Ankara’ya gelen AB (Avrupa Birliği) heyeti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile kritik bir görüşme gerçekleştirildi. Görüşmede ele alınan konulardan biri de göç dalgası oldu. Times gazetesi, söz konusu görüşmeye dair bir haber hazırladı. Haberde, yeni bir göç dalgasının engellenmesine karşılık olarak Avrupa Komisyonu Başkanı Leyen ile Avrupa Konseyi Başkanı Michel’in Erdoğan’a daha fazla para teklif ettiği kaydedildi. Hanna Lucinda Smith imzalı haberde, AB (Avrupa Birliği) ile Türkiye arasında 5 sene önce imzalanan Göç Mutabakatı’nın güncellenmesine yönelik karar verildiği ifade edildi.

“Erdoğan daha fazla para aldı”

Haberde, Avrupa’da yeni bir göç dalgasının engellenmesine karşılık olarak Erdoğan’ın AB’den (Avrupa Birliği) daha fazla para aldığı kaydedildi. 2016 senesinde imzalanan Göç Mutabakatı’na göre, AB (Avrupa Birliği) tarafından Türkiye’ye 6 milyar Euro değerinde maddi yardımda bulunulması gerekiyordu. Habere göre, söz konusu mutabakatın güncellenmesine ve Türkiye’ye daha fazla maddi yardımda bulunmasına karar verildi.

Kısa bir zaman içerisinde açıklanacak

Konuya ilişkin ayrıntılara yer verilmedi. Fakat AB (Avrupa Birliği), sığınmacılara ilişkin Ürdün, Lübnan ve Türkiye’ye yönelik maddi yardım paketini yakın zamanda açıklayacak. Haberde, şu ifadelere yer verildi:

“AB (Avrupa Birliği) heyeti, HDP’ye (Halkların Demokratik Partisi) yönelik kapatma davasının açılması ve İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi dâhil Türkiye’de hukukun üstünlüğü ve insan hakları hususunda geri adım atıldığına dikkat çekerek, bu konudaki endişelerini aktardı. Fakat bunun yapmacık bir tutum olarak görüldüğü söylenebilir.”

“Üst düzey diyaloğa tekrar geçilecek”

Haberde, AB (Avrupa Birliği) ile Türkiye arasında 2018 senesinde tıkanan üst düzey diyaloğa tekrar geçileceği belirtilirken, Gümrük Birliği’nin modernize edilmesine yönelik de bir teklif oluşturulduğu kaydedildi.

“Mutabakattan sonra göçmen sayısı azaldı”

Göç Mutabakatı’nın ardından Yunanistan’a ulaşan göçmen sayısında ciddi bir azalma kaydedildiğine dikkat çekildi. 2019 senesinde 59 bin 726 göçmenin Yunan Adaları’na ulaştığı belirtilen haberde, 2020 senesinde bu sayının 9 bin 714’e kadar gerilediği bildirildi. Haberde, bunda koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirlerin de payı olduğu vurgulandı.

“Seneler boyunca sürebilir”

AB (Avrupa Birliği) ile Türkiye arasında imzalanan Göç Mutabakatı’na bazı kesimler tarafından tepki gösterildiği ifade edilen haberde, göçmenlerin sığınma başvurularına yönelik sürecin seneler sonra neticelenebileceğine dikkat çekildi.

Göç Mutabakatı nedir?

Göç Mutabakatı, 18 Mart 2016 tarihinde AB (Avrupa Birliği) ile Türkiye arasında imzalanmıştı. Türkiye’nin AB’ye (Avrupa Birliği) kanun dışı yöntemlerle giren göçmenleri geri kabul etmesine karşılık olarak Türkiye’de yaşayan vatandaşlara Schengen bölgesinde vize serbestisinin sağlanmasına, Gümrük Birliği’nin yenilenmesine ve Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı sığınmacılar için maddi yardımda bulunulmasına yönelik karar alınmıştı.