Turizm sezonuna geri sayım! Tüm personel aşılanacak

Türkiye'de Mayıs ayında açılması beklenen turizm sezonundan önce bütün personele yönelik aşılamanın tamamlanacağı tahmin ediliyor.

turizm_aşılama

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de turizm sektörünün 2020 senesinde koronavirüs sürecinden olumsuz yönde etkilendiği biliniyor. Bu sene ise hem etkili önlemlerle hem de aşılama programıyla birlikte turizm sektörünün canlılık kazanması bekleniyor. Bunun için turizm sektöründe yer alan personele yönelik aşılama süreci başlatıldı. Konuya dair açıklama Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansından geldi. Açıklamada, turizm sektöründe yer alan personele koronavirüs aşılarının uygulanmaya başlandığı ifade edildi.

Aşılama süreci ne zaman tamamlanacak?

Açıklamada, profesyonel rehberler, seyahat acentelerinde çalışanlar, konaklama tesislerinde çalışanlar, havaalanlarında çalışanlar ve havayollarında çalışanlara yönelik aşılama sürecinin başlatıldığı belirterek, söz konusu aşılama programının Güvenli Turizm Sertifika Programı dâhilinde yürütüldüğü kaydedildi. Bütün turizm personeline yönelik aşılama sürecinin sezon başlamadan tamamlanacağına dikkat çekilen açıklamada, 2020 senesinin Haziran ayında hayata geçirilen Güvenli Turizm Sertifika Programı’ndan beri güvenlik ve sağlık yönergelerine özenli bir şekilde riayet edildiği aktarıldı.

Aşılama sistemine nereden erişim sağlanıyor?

Açıklamada, turizm sektörünün güvenli bir şekilde işlemesi amacıyla gereken hamlelerde bulunulduğu ifade edilerek, aşılama programının büyük bir özenle sürdürüldüğüne dikkat çekildi. Turizm personeline yönelik aşılama sistemine ise “”https://turizmpersoneli.tga.gov.tr”den erişim sağlanabileceği kaydedilen açıklamada, Türkiye’nin turizm bakımından en güvenli ülke olmayı amaçladığı belirtildi.

“Güvenli Turizm Sertifika Programı’na güç kazandırıldı”

Açıklamada, Türkiye’nin koronavirüsle etkili bir şekilde mücadele etme ve turizm sektörünü güvenilir hale getirme amacı doğrultusunda Güvenli Turizm Sertifika Programı’na güç kazandırdığı ifade edildi. Söz konusu sertifikanın 30 ya da daha fazla odaya sahip konaklama tesisleri için mecburi olduğuna dikkat çekilen açıklamada, şu ana kadar 8 bini aşkın tesis tarafından bu sertifikanın alındığı kaydedildi. Açıklamada, 2021 senesinde Türkiye’nin güvenli bir turizm ülkesi olmayı sürdürmesi amacıyla bütün tedbirlerin hayata geçirildiği vurgulandı.

Erdoğan: Mayıs ayında başlayacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, turizm sektöründe Türkiye’nin çok büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, bu konuda gereken hazırlıkların yapıldığını söylemişti. Erdoğan, Ramazan ayında koronavirüsle mücadele kapsamında uygulanacak olan önlemlerle vaka sayılarının düşürülmesi halinde turizm sezonunun Mayıs ayında açılacağını ve ticari hareketliliğin başlayacağını ifade etmişti.