Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Güncel

16 Ocak 2021 Cumartesi 00:31:52

Türkcell, Vodafone ve Türk Telekom internet paketi yetmeyenler dikkat!

İnternet paketleri artık oldukça arttı. Fakat artmasının bariz bir sebebi var. Müzik dinleme alışkanlığımız yavaş yavaş video izleme alışkanlığına dönüştü. Yine günlük kullanıma film ve dizi seyretme gibi cep telefonuyla yapabildiğimiz yeni aktiviteler dahil oldu. Tüm bunların internet paketimizin kotasına düşman olduğunu unutmamalı.

Birçok ufak ayrıntıyı es geçmek ise ayın sonu gelmeden internet paketimizin bitmesine yol açacaktır. Bunu aşabilmenin altın kuralları ise aşağıda sıralanıyor.

  • Konum Servisi

Konum atmak, haritada güzergah belirlemek, navigasyonu kullanmak, aradığımız bir sokağı bulmak için GPS kullanımda olmalıdır. Fakat kullanılan konum servisinin hem şarjı hem de internet paketini sık sık konum güncelleyerek tükettiğini bilmelisiniz. Yalnızca ihtiyaç duyduğunuzda konum servisini açmak ise hem batarya performansını hem de internet kullanımınızı optimize etmenizi sağlayacaktır.

  • Aplikasyonlar

Günümüzde birçok aplikasyonun çalışma prensibi güncel olarak internet bağlantısını kullanmak üzerinedir. Yani çevrimdışı olarak bu uygulamaları kullanmak mümkün değildir. O yüzden izin verdiğiniz ayarlara ve arkada çalışma süresine dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Mobil aplikasyonlar her an güncel bir hizmet sunabilmek adına internet bağlantınızı kullanır. Bunu önlemek için uygulamalar menüsünden kontrollerinizi sağlayın ve arka planda ne kadar çalıştıklarını optimize edin.

  • Mobil Oyunlar

Mobil oyunların büyük çoğunluğu ücretsiz paketler olarak sunulur. Fakat bunlar size bazı reklamlar gösterir. İşte bu reklamların sizler için internet bağlantısını kullanma zorunluluğu vardır. Doğal olarak oyunları çevrimdışı oynamanız istenmez. Haliyle her oyunun belirli bir oranda reklam gösterimi için belirli bir miktarda internet kullanımına sebep olduğu söylenebilir.

  • Güncellemeler

Artık oyun sektörünün mobil anlamda geldiği nokta son derece üst seviyedir. Eğer bir oyunu dikkatsiz biçimde mobil veri açıkken güncellerseniz 1-2 GB veriniz bile gidebilir. Yani internet paketi 4 GB olan bir insan için %25-%50 arasında değişken bir kotadan söz etmekteyiz. Tüm güncellemeleri otomatik olarak Wi-Fİ seçeneğini havale ediniz. Buna oyun ve aplikasyon güncellemeleri dışında sistem güncellemeleri de dahildir.

  • Sosyal Medya Aplikasyonları

Sosyal medya uygulamalarına her girdiğinizde akış güncellenir. Çünkü hep güncel veriler görmek istersiniz. Birisinin profiline tıkladığınızda, bir video açtığınızda, yeni bir görseli gördüğünüzde internet paketiniz tükenir. Mobil ekranın ufak olması ise burada çok büyük bir kâr sağlıyor. Yani bilgisayarınızda onlarca MB tutacak 10-15 fotoğrafın bile mobil aplikasyonda 2-3 MB bir internet tüketimi olacaktır. Ancak gün içerisinde sık sık sosyal medya uygulamalarını güncellediğinizde bu tutar katlanarak artacaktır.

  • Paket Kullanımı

Kullanmadığınız özellikleri iptal ederken, internet gibi çok kullandığınız özellikleri daha da arttırabilirsiniz. Paketinizde standart olarak 4 GB yerine 5 GB seçmeniz maksimum 4-5 TL fazla ödemenize neden olur. Ancak paket bitiminde ekstra 1 GB almak istediğinizde bunun bedeli 10-15 TL’yi bulabilir. Eğer ek paket almadan ücretle internet kullanırsanız 1 GB internetin maliyeti 15 TL’yi bile aşacaktır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı