Türkiye, F-35’te Pentagon Strategies ile anlaştı!

Ödemelerinde ve yükümlü olduğu parça üretiminde eksiği bulunmamasına rağmen Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi satın aldığı gerekçesiyle ABD tarafından F-35 projesinden çıkarılan Türkiye, kaybettiği haklarını hukuki zeminde arıyor. Geçtiğimiz ay Amerikan hukuk ve danışmanlık şirketi Arnold & Porter ile yarım yıllık hizmet anlaşması imzalayan Türkiye, diğer taraftan rutin çalışmalarını da sürdürerek hem bu işin peşini bırakmayacağını gösterdi hem de kararlı duruşunu sürdürdü. Türkiye son olarak F-35'lerin üreticisi Lockheed Martin'in Avrupa operasyonlarını gerçekleştiren eski CEO'su Stephen Williams'ın şirketi "Pentagon Strategies"la mutabakata imza attı.

F35_ON

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SSB (Savunma Sanayii Başkanlığı) bağlısı Ankara merkezli SSTEK (Savunma Sanayi Teknolojileri) firması şubat ayında, Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasından mütevellit uğradığı zararı hukuk yoluyla tanzim etmek için, Amerika Birleşik Devletleri’nin önde gelen danışmanlık ve hukuk şirketlerinden Arnold & Porter’la anlaşma yapmıştı. Türkiye, hukuki ve stratejik danışmanlık hizmeti sağlanmasını içeren yarım senelik mutabakat imzalamıştı. Türkiye’nin bu imza ile hukuk firmasına 750 bin dolar ödeme yapacağı açıklanmıştı.

Yeni bir anlaşma daha!

Amerika Birleşik Devletleri’nin Rusya’dan satın alınan S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi’ni bahane ederek Türkiye’yi F-35 projesinden çıkarması hak kaybına yol açmıştı. Türkiye bu bağlamda yeni bir hamle daha yaptı.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) iştiraki olan Savunma Sanayi Teknolojileri (SSTEK) şirketi, F-35 savaş jetlerinin üreticisi Lockheed Martin’in Avrupa operasyonlarını yürüten eski bölge direktörü Stephen Williams’ın lobi şirketiyle anlaşmaya vardı.

Yapılan anlaşma FARA’ya bildirildi

Lobi faaliyetlerinin kayıt altına alınması için çıkarılan Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nin yürürlükteki FARA (Foreign Agents Registration Act) yani Türkçe karşığıyla “Yabancı Ajanlar Bildirim Kanunu”na göre, ABD’de faaliyet gösteren lobi şirketleri, yabancı şirketler, devletler ya da şahıslarla yaptıkları tüm anlaşmaları, onlar adına yürüttükleri tüm faaliyet ve görüşmeleri Amerikan Adalet Bakanlığına bildirmek ve kayıt altına aldırmak zorunda. Bu çerçevede Stephan Williams, Türk Savunma Sanayi Teknolojileri (SSTEK) şirketiyle yaptığı anlaşmayı FARA gereği ABD Adalet Bakanlığına bildirdi. Williams-SSTEK arasındaki mutabakatın dökümü ayrıca PDF formatında da yayımlandı. Kamuoyunun bilgisine açılan belgede, ne Türkiye’nin F-35 programı için geri dönüş ifadesi ne de anlaşma çerçevesiyle alakalı herhangi bir bilgi bulunuyor.

F-35’lerin üreticisi Lockheed Martin’in önemli ismiyken 2020 yılının mart ayında kurduğu “Pentagon Strategies” isimli lobi firmasıyla adını çok daha geniş kitlelere duyuran Stephen Williams, savaş uçağı F-35 projesine en çok hakim olan isimlerden biri. Amerikan şirketi Lockheed Martin’den 2016 yılında kopan Stephen Williams, F-35 projesi için 80 dolayında kritik parça üretimi yapan Danimarkalı havacılık ve savunma şirketi Terma’nın başına geçti. Terma 5. nesil savaş jeti F-35 için hayati öneme sahip kompozit parçalar ile radar elektroniklerini üretiyor. Danimarka’nın da F-35 projesine ortak olan ülkelerinden olduğunu hatırlatmak gerekiyor.

Türkiye F-35 projesi için 1.4 milyar dolar ödedi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı (SSB) Profesör İsmail Demir, F-35 savaş uçakları programı hakkında yaptığı bir açıklamada, proje için 1.4 milyar dolar ödeme yapıldığını, bir kısmının proje çerçevesinde Türk firmaları tarafından kullanıldığını, bir kısmının projede yer almak için harcandığını, bir kısmının ise uçak siparişlerine yapıldığını bildirmişti. İsmail Demir, ödemelerin kısım kısım doğrudan ve dolaylı olarak yapıldığını ifade etmişti.