Türkiye ile Azerbaycan arasında seyahat için sadece kimlik yeterli!

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki seyahatlerde yalnızca kimlik göstermek yeterli oluyor.

kimlikle_seyahat2

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki seyahatlerde yalnızca kimlik gösterilmesine dair protokol, 10 Aralık 2020 tarihinde imzalanmıştı. Söz konusu protokolün bugün yürürlüğe girdiği öğrenildi. Türkiye vatandaşları ile Azerbaycan vatandaşları, artık pasaporta hiçbir şekilde gerek olmadan karşılıklı olarak seyahat edebilecek. Vatandaşlar, yeni tip kimlik kartlarını göstererek seyahat etme imkânına sahip olacaklar.

Koronavirüs önlemlerine dikkat edildi

Türkiye ile Azerbaycan arasında kimlik kartıyla yapılmaya başlanan yolculuklar esnasında koronavirüs önlemlerine dikkat edildi. Sınır kapısında vatandaşlara temizlik, fiziki mesafe ve maske uyarılarında bulunuldu. Kimlik kartıyla seyahat uygulamasından memnun olunduğu fark edildi. Koronavirüs nedeniyle geçişlerin fazla olmadığı sınır kapısında kimlikle geçişler devam ediyor.

Vizesiz turistik seyahat dönemi!

Türkiye’nin Bakü Büyükelçiliğinden önemli bir açıklama gelmişti. Açıklamada, Türkiye vatandaşları ile Azerbaycan vatandaşlarının, kimlik kartlarıyla vizesiz şekilde ve 90 gün kalma süresiyle turistik seyahat yapabilecekleri kaydedilmişti.

Ne olmuştu?

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sosyal medya hesabından 10 Aralık 2020 tarihinde önemli bir paylaşımda bulunmuştu. Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile protokol imzalandığını belirten Çavuşoğlu, Türkiye ile Azerbaycan arasında sadece kimlik kartıyla seyahat döneminin başlayacağını ifade etmişti. Çavuşoğlu, iki ülkeye bunun yakıştığını vurgulayarak, hayırlı olsun dileklerini de iletmişti.

Dışişleri Bakanlığı tarafından daha sonra yapılan açıklamada, 10 Aralık 2020 tarihinde Azerbaycan hükümeti ile Türkiye hükümeti arasında kimlikle seyahat protokolüne imza atıldığı hatırlatılmıştı. Açıklamada, söz konusu protokole dair iç onay süreçlerinin Azerbaycan ve Türkiye’de sonuçlandığı ifade edilerek, 1 Nisan 2021 tarihi itibarıyla kimlikle seyahat döneminin başlayacağı kaydedilmişti. Türkiye ile Azerbaycan arasındaki doğrudan seyahatlerde pasaport kullanımına gerek olmayacağı belirtilen açıklamada, yalnızca yeni tip kimlik kartlarının yeterli olacağına dikkat çekilmişti.

Emniyet Genel Müdürlüğüne ait sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda ise Azerbaycan ile Türkiye’nin söz konusu uygulamayla artık birbirine daha da yakın olduğu kaydedilmişti. Paylaşımda, hem Türkiye vatandaşlarının hem de Azerbaycan vatandaşlarının sadece yeni tip kimlik kartlarıyla 1 Nisan 2021 tarihinden seyahat edebilecekleri ifade edilmiş, 30 gün olarak belirlenen vizesiz ikamet süresinin de 90 güne çıkarıldığı duyurulmuştu.