Türkiye ve Azerbaycan arasında kimlikle seyahat dönemi başlıyor!

1 Nisan 2020 tarihinden itibaren Türkiye ile Azerbaycan arasında kimlikle seyahat dönemi başlıyor. Türkiye ile Azerbaycan arasında yeni bir dönem başlıyor.

Türkiye ve Azerbaycan arasında kimlikle seyahat dönemi başlıyor!
1 Nisan 2020 tarihinden itibaren Türkiye ile Azerbaycan arasında kimlikle seyahat dönemi başlıyor.

Türkiye ile Azerbaycan arasında yeni bir dönem başlıyor.

10 Aralık 2020 tarihinde Türkiye ile Azerbaycan arasında kimlikle seyahat protokolü imzalandı. Söz konusu protokole yönelik süreçlerin tamamlandığı öğrenildi. Türkiye ile Azerbaycan arasında imzalanan protokolün 1 Nisan 2021 tarihinde yürürlüğe gireceği bildirildi. Türkiye vatandaşları ile Azerbaycan vatandaşlarının, 1 Nisan 2021 tarihi itibarıyla seyahat ederken yeni tip kimliklerini kullanabilecekleri kaydedildi.


Bakanlıktan açıklama geldi


Dışişleri Bakanlığı tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, Türkiye hükümeti ile Azerbaycan hükümeti arasında Bakü'de 10 Aralık 2020 tarihinde kimlikle seyahat protokolünün imzalandığı hatırlatıldı. Kimlikle seyahat protokolüne yönelik iç onay süreçlerinin hem Türkiye hem Azerbaycan açısından neticelendiği belirtilen açıklamada, 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren söz konusu protokolün yürürlüğe gireceği ifade edildi.

"Pasaporta gerek kalmayacak"


Açıklamada, Türkiye vatandaşları ile Azerbaycan vatandaşlarının iki ülke arasındaki direkt seyahatlerde pasaporta gereksinim duymayacakları belirtilerek, söz konusu vatandaşların sadece yeni tip kimlik kartlarını göstermelerinin yeterli olacağı aktarıldı.


"Kardeşlik bağları güçlenecek"


Düzenlemenin 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren uygulanacağı kaydedilen açıklamada, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki kuvvetli kardeşlik bağlarının daha da güç kazanacağına dikkat çekildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü paylaşım yapmıştı


Emniyet Genel Müdürlüğünün sosyal medya hesabından daha önce yapılan paylaşımda, Türkiye ile Azerbaycan'ın birbirine artık daha yakın olduğu ifade edilmişti. 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren Türkiye vatandaşları ile Azerbaycan vatandaşlarının iki ülke arasında yalnızca yeni tip kimlik kartlarını kullanarak seyahat edebilecekleri kaydedilen paylaşımda, 30 gün olan vizesiz ikamet süresinin 90 güne yükseltildiği belirtilmişti.


Çavuşoğlu ne demişti?


10 Aralık 2020 tarihinde sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Çavuşoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile protokol imzalandığını ifade etmişti. Çavuşoğlu, Türkiye ile Azerbaycan arasında yakın bir zamanda yalnızca kimlik kartıyla seyahat edilebileceğini kaydederek, iki ülkeye bunun yakıştığına dikkat çekmişti. İki ülke vatandaşlarının yalnızca kimlik kartıyla seyahat edebilecek olması büyük yankı uyandırmış, Çavuşoğlu da hayırlı olsun dileklerini iletmişti.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2021, 11:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER