Uçak Bileti Alacaklar Dikkat: Türk Hava Yolları’ndan Önemli Uyarı!

thy

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koronavirüs salgınının belki de en çok etkilediği alanlardan biri havacılık oldu. Birçok önlemin alındığı havacılık dünyasında şirketler zaman zaman farklı önlemler de duyuruyor. Türk Hava Yolları da, pandeminin tüm olumsuz şartlarına rağmen başarıyla operasyonlarını sürdürüyor. Gelen bilgilere göre Türk Hava Yolları, 1 Şubat ve 6 Mart arasında günlük ortalama 581 uçuşla Avrupanın en çok uçuş yapan havayolu oldu. Ancak THY’den, Türkiye’ye yurt dışından giriş yapacak yolculara önemli bir uyarı geldi. 

Yurt dışından gelenler form doldurmak zorunda olacak

Türk Hava Yolları tarafından yapılan açıklamada 15 Mart’tan itibaren Türkiye’ye gelecek kişiler Türkiye’ye giriş formunu doldurmak zorunda olacak. Formun uçuştan önce 72 saat içinde doldurulması gerekiyor. 

Ülkeye giriş yapmadan 3 gün önce doldurulması gereken formda koronavirüs tedbirleri kapsamında yolculardan belli bilgilerin alınması hedefleniyor. Formda pasaport numarası, uyruk, isimler, ülkeye ne zaman gelindiği gibi bilgiler olacak. Form doldurulduktan sonra otomatik olarak HES kodu oluşturulacak ve bu kodla, yolcunun temas ettiği kişilerin koronavirüs hastası olup olmadığı bildirilecek.