Ulaştırma Bakanı: ‘Çin, Rusya ve Avrupa’ya Trenlerimiz Vızır Vızır İşliyor’

ulaştırma bakanı hızlı tren açıklaması

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bakü-Tiflis-Kars hattının yapımının ardından trendlerin Pekin’den Londra’ya kesintisiz şekilde ulaştığını belirtti. 

Ankara’da bir etkinliğe katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, hızlı tren hattıyla ilgili olarak son testlerin yapıldığını ve Ankara Sivas yüksek hızlı tren hattında çalışmaların son hızıyla sürdüğünü açıkladı. 

‘Eski yolcu düzeyine ulaşamadık’

Karaismailoğlu, koronavirüste özellikle ilk 3 ayda yaşanan kısıtlamaların ulaşım hatlarını derinden etkilediğini söyledi ve açıklamasında “İl 3 ayda tamamen duran yolculuklar vardı. Özellikle hava yolunda ve tren yollarında. Daha sonra kontrollü normale dönüşler başladı. Tam bir yıl geçmesine rağmen biz eski yolculuklarımıza ulaşamadık. İnşallah aşılama süreci, yine vatandaşlarımızın maske, mesafe ve hijyen kurallarına riayet ederek inşallah bu süreci de kısa sürede atlatmanın ümidini yaşıyoruz. Biz yolcularımızla seyahatlerimizde birlikte varız. O yüzden özlemle 2019’daki yolculuklarımızı kazanmak için canla başla çalışıyoruz. Şu anda beklediğimiz hareketlilik yok. Ama vatandaşlarımızın bütün ulaşım ihtiyaçlarını karşılamak için canla başla çalışıyoruz.” dedi.

Konya Karaman hattı Haziran’da aktif

Yüksek hızlı tren hatlarında yapılan çalışmaların devam ettiğine vurgu yapan Karaismailoğlu, “Yine Konya-Karaman arasında da önemli bir çalışmamız var. İnşallah haziran ayı itibarıyla Konya’yı Karaman’a hızlı trenle ulaştırmış olacağız. Biliyorsunuz Bakü-Tiflis-Kars hattının yapımından sonra orta koridor Pekin’den Londra’ya kesintisiz bir ulaşım ağı sağlamıştık. Burada hem Bakü-Tiflis-Kars hattı hem de Marmaray çok önemli bir işlev görüyor. Artık Çin’e, Rusya’ya, Avrupa’ya trenlerimiz vızır vızır işliyor. Bir taraftan hızlı trenlerimiz, bir taraftan lojistik koridorlarımız ve üretim hatlarımız devam ediyor. Hızlı tren hatlarında artık Ankara-Sivas hızlı tren hattı da önemli hatlarımızdan bir tanesi.” dedi. 

Bakan buna ek olarak, Ankara-Kırıkkale-Yozgat-Sivas şehirlerinin birbirine bağlanacağını da vurguladı.