Ülkelerin Merkez Bankasında Ne Kadar Brüt Rezerv Var?

merkez bankası rezerv ne kadar

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son dönemde, Berat Albayrak döneminde düşen MB rezervleri, yeni bir konuyu gündeme getirdi. O da brüt rezerv miktarları. Peki hangi ülkenin Merkez Bankası’nda, ne kadar rezerv var?

Dolar ve Euro kuru karşısında Türk lirasının zayıf gidişatı sürerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin 95 milyar dolarlık bir rezervi olduğunu ve korkacak bir durumun olmadığını ifade etmişti. Ancak ekonomistler farklı yorumlar yapıyor.

IMF Aralık 2020 verilerine bakıldığında Türkiye’nin brüt dolar rezervi 93 milyar dolar. Buna karşın 2020’nin Şubat ayında, Türkiye’nin 107 milyar dolar rezervi bulunuyordu. Bir yılda eriyen rezervin oranı yüzde 13,6 oldu. Merkez Bankalarının herkese açık bir şekilde yayınladığı brüt dolar rezervine bakıldığında, ülkelerin sahip oldukları varlıklar, yükümlülükler ve diğer detaylar görülebiliyor.

Brüt rezerv, toplam varlığı gösterirken bu tutarın içinde çıkış yapılacak para yer almıyor, yani gelecek vadeli yükümlülükler ve borçların düşülmesinin ardından ner miktar rezerv olarak kabul ediliyor. Bazı ekonomistler, Türkiye’nin brüt rezervinden ziyade, net rezervine bakılması gerektiğini ve durumun iç açıcı olmadığını ifade ediyor.

Yorumlar kapalı.