Uzman Doktor Açıkladı: Maskeler Ne Zaman Değişmeli?

korona maske

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Sibel Yavaş, koronavirüs pandemisiyle hayatımıza giren maskelerle ilgili çok önemli tavsiyelerde bulundu. Vaka sayılarının her geçen gün arttığı ve salgının gitgide hayatımızın daha içinde bulunduğu günlerde, hijyeni korumak için herkes maske kullanıyor ancak bu maskelerin kullanımında da dikkate alınması gereken durumlar var. Doktor Yavaş, “Herkesin önce kendi sağlığını, sonra çevresindekilerin sağlığını korumak için düzenli ve uygun bir maske kullanması, gerektiğinde maskenin değiştirilmesi, el hijyenine dikkat etmesi ve uygun sosyal mesafeyi koruması lazım. Gereksiz bir şekilde kalabalık oluşturmamak adına cadde ve sokaklarda kısa sürede işlerini halledip evlere dönülmesini öneririm” dedi.

Buna ek olarak sosyal mesafe kuralına vurgu yapan Yavaş, özellikle park ve bahçe gibi alanlarda insanların yan yana oturduğunu ve bunun da ciddi bir risk oluşturduğunu söyledi.

‘Aşılansak da tedbirleri gevşetmemek lazım’

Yavaş, koronavirüs aşıları ile ilgili olaraksa, “Aşılansak da aşılanmasak da bu tedbirleri hiçbir şekilde gevşetmemiz lazım ki, bu yüksekliği kırabilelim. Maskeyi ağzımızı ve burnumuzu tamamen kaplayacak şekilde kullanılmalı, ıslandığı ya da nemlendiği zaman değiştirmeliyiz. Bu 3-4 saatlik bir durum. Cerrahi maskenin ömrü o kadardır. Bu süreç sonunda yenilememiz gerekiyor. Yüksek sesle konuşuyorsak, nemlenip ıslanıyorsa hemen değiştirmemiz lazım” dedi.

Türkiye’de koronavirüs pandemisine karşı acil kullanım onayı verilen CoronaVac aşısından şu ana kadar 10 milyon dozun üstünde uygulandı.