Uzmanlar Açıkladı: Koronavirüs En Çok Hangi Saatte Bulaşıyor?

Yapılan bir araştırmaya göre koronavirüsün bulaşıcılığı günün her anı aynı olmuyor, uzmanlar virüsün en çok yayıldığı saati duyurdu.

koronavirus-bulasma-orani-saatler

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koronavirüs pandemisi ile ilgili her geçen gün yeni araştırmalar yayınlanıyor. Bunlardan bazıları, koronavirüsün yayılma sürecinde herkesin bilmesi gereken önemli detaylar içeriyor. ABD’de Vanderbilt Üniversitesi Tıp Fakültesi, koronavirüsün günün her saatinde aynı oranda bulaşmadığını tespit etti. 

30 bin test incelendi

Bilim insanları araştırma kapsamında Mart ile Haziran ayları arasında, geçtiğimiz yıl ABD’nin Nashville şehrinde yapılan 30 bin PCR testinin sonuçlarını inceledi. Bununla birlikte yapılan inceleme, testlerin doğruluk düzeyinin saatlere göre değişim gösterdiğini ortaya koydu. Bu araştırmada, testlerin bazı saatlerde daha yüksek bir doğruluk payına ulaştığı görüldü. Bunun nedeni ise insan vücudunun koronavirüsü o saatlerde daha çok salgılaması oldu. 

14.00’da koronavirüs daha çok bulaşıyor

Yapılan araştırmada, koronavirüs ile bağışıklık hücreleri arasındaki etkileşimin her zaman aynı olmadığı görüldü. Bunun ardından, virüsün günün belli saatlerinde daha çok salgılandığı ortaya çıktı. Bilim insanları araştırmanın sonucunda koronavirüs bulaşıcılığının saat 14.00’da çok daha yüksek olduğunu gösterdi. Bununla birlikte test yaptırmak isteyenlere de bu saat önerildi.

Yorumlar kapalı.