Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Güncel

15 Ocak 2021 Cuma 23:04:02

Vatandaşa Kötü Haber! Bunu kimse beklemiyordu!

Memurların salgın nedeniyle kullanamamış olduğu izinler tehlikede. Korona virüs salgını sebebi ile birlikte devlet kurumlarında çalışmakta olan memurların yıllık izinleri bir süreliğine askıya alınmıştı. Aktif olarak yıllık izinde olan birçok memur da geri çağırılmıştı. Yapılan açıklama ile birlikte çeşitli bilgiler geldi. Yıllık izinler kullanılmazsa iptal olacak.

Devlet memurları 2020 yılı içerisinde baş göstermiş olan korona virüs salgını sebebiyle birçok yıllık iznini kullanamamıştı. Kullanılmamış olan yıllık izinler eğer yeni yıla aktarılmazsa iptal olacak. Yıllık izinlerine gitmiş olan birçok devlet memuru da göreve geri çağırılmıştı. Yapılan çalışmalar ile birlikte de izinlerin yeni yıl içerisine aktarımı sağlandı. Konuyla ilgili gerekli kararın alınması konusu Cumhurbaşkanlığı elinde iken konu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na aktarıldı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kararı

Korona virüs salgını sebebi ile birçok devlet memuru 2020 yılı içerisinde sahip olduğu haklardan mahrum kaldı. Yıllık izin kullanımı ile ilgili sorunlar meydana geldi. Devle işlerinin aksamaması ve korona virüs salgını ile daha sıkı mücadele edebilmek için memurlar izinlerini kullanamadı. Devlet memurları yıllık izin haklarını yeni yıl içerisine aktarım sağlamadıkları takdirde ise izinleri yanmış olacak. Yapılacak olan çalışmalar ve alınacak olan kararlar ise tamamen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na kaldı. Cumhurbaşkanlığı’nın kararı Bakanlığa bırakması ile birlikte Bakanlık ne karar verirse o yapılacak.

Milyonlarca memur alınacak olan kararı bekliyor. Yeni yılın ilk günlerine girilmiş olması ile birlikte alınan kararlar da açıklandı. Yıllık izin aktarımını yeni yıla yapmış olan memurlar bu haklarından yine faydalanabilecek. Yıllık izin aktarımını gerçekleştirmemiş olan memurların ise 2020 yılı içerisinde sahip olduğu yıllık izin hakları yanmış oldu.

Memur-Sen Duruma Tepkili

Pandemi ile mücadelenin asli unsurlarından birisi olan kamu görevlilerin yıllık izinlerini kullanamamaları ile birlikte Memur – Sen duruma tepki gösterdi. 2020 yılı içerisinde meydana gelen değişiklik ile birlikte birçok memur yıllık izin aktarımını sağlasa da bu durumu yapmayan memurlar için ise yıllık izin kullanımı kapatıldı.

Korona virüs salgını ile birlikte memurların işlerinin başında durmaları hedeflenerek yıllık izinleri kapatıldı. Virüsle mücadelenin yanı sıra kamuya hizmetin aktif bir şekilde devam edilebilmesi için böyle bir karar alınmıştı. Alınan karar ile birlikte memurlar yıllık izinlerinden muaf tutuldu. Memur – Sen de konu ile ilgili Cumhurbaşkanlığı’na başvurarak böyle bir durum çeşitli hak mahrumiyetlerine sebep olacağını belirtti. Yıllık izinleri yanmış olan memurların ise yapılacak olan çalışmalar ile birlikte bu mağduriyetlerin giderilmesi hedefleniyor.

Konu İle İlgili Neler Yaşanmıştı?

Korona virüs salgını ile birlikte birçok memurun yıllık izinleri geçici süreliğine iptal edilmişti. Cumhurbaşkanlığı elinde bulunan bu dosyayı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na aktarmıştı. Bakanlığın ne yönde bir karar alacağı ise memurlar tarafından merak ediliyordu. Yapılan birçok detaylı araştırma ve çalışma sonunda ise yıllık izinlerini yeni yıla katarmamış olan memurların yıllık izinlerinin yanmış olacağı belirtildi. Birçok memur konu ile ilgili bilgi alırken yıllık izinlerinin aktarımını sağladı.

Memurların yıllık izinlerinin yanması ile ilgili Memur – Sen de tepkisini vermişti. Hak mağduriyetlerinin meydana gelebileceğini belirtirken yıl boyunca çalışmış olan memurların dinlenmeye ihtiyacı olduğu savunuldu. Bakanlık ise konu ile ilgili gerekli açıklamaları 2020 yılının son günlerinde gerçekleştirdi. Yapılan açıklama ile birlikte birçok memurun 2020 yılı içerisindeki yıllık izinleri yanmış olsa da gerekli çalışmaların yapılarak b hak mağduriyetlerinin giderileceği de belirtilmişti.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı