Yargıtay’dan “site görevlisi” kararı!

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi'nden emsal karar... Bir site sakininin otomobilini izinsiz alıp özel işlerinde kullanan sitenin özel güvenlik görevlisi işten çıkarıldı. Yargıtay iş akdinin feshedilmesini yerinde buldu.

otomobil_ON

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul’daki bir sitenin güvenlik görevlisi, görevli olduğu sitenin bir sakininin otomobilini habersiz aldığı ve şahsi işlerinde kullandığı gerekçesiyle iş aksi feshedildi.

İş akdinin feshini kabullenmeyen ve dava açan özel güvenlik görevlisi, işten haksız yere çıkarıldığını savundu. Davayı gören Bakırköy 20. İş Mahkemesi, güvenlik görevlisine ihbar ve kıdem tazminatı ödenmesini kararlaştırdı. Site yönetiminin temyize gitmesi üzerine dosyaya bakan Yargıtay 9. Hukuk Dairesi de yerel mahkeme kararına baktı ve kararı yerinde görmeyerek bozdu.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi kararda, davacı özel güvenlik görevlisinin, sitenin bir sakinine ait olan ve güvenlik tedbirleri çerçevesinde anahtarı kendisine verilen otomobili 13 dakika boyunca izinsiz olarak kendi şahsi işinde kullandığının tespit edildiğini kaydederek, güvenlik görevlisinin iş yerine karşı sorumluluğunu hatırlatarak, bağlılık ve doğruluk ile bağdaşmayan davranış nedeniyle işveren (site yönetimi) tarafından işten çıkarılmasının haklı sebebe dayandığını, ihbar ve kıdem tazminatına hükmetmenin hatalı bir karar olduğunu, bu nedenle bozma yönünde karara varıldığını bildirdi.