Yeni Şafak, Manşetinde Merkez Bankası’nı Hedef Aldı: ‘Operasyonu Kim Adına Çektiniz?’

Hükümete yakınlığı ile bilinen Yeni Şafak gazetesi, 200 baz puan faiz artıran Merkez Bankası’nı hedef alarak “Bu operasyonu kim adına çektiniz?” manşeti attı.

yeni-safak-merkez-bankasi-faiz-manseti

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, dün toplanan Para Politikaları Kurulu toplantısının ardından faizi 200 baz puan artırmış ve yüzde 19’a yükseltmişti. Döviz kurunu dizginlemek adına yapılan bu hamlenin ardından MB kararı ülkenin ana gündemine oturdu. MB’nin kararı bazı isimler tarafından doğru olarak nitelendirilse de, Yeni Şafak gazetesinden sert bir eleştiri geldi.

‘Bu operasyonu kim adına çektiniz?’

Gazete, manşet haberinde Merkez Bankası’nın faizi yüzde 19’a çıkarmasını eleştirerek “Dünya, ekonomideki faiz etkisini azaltmaya çalışırken Türkiye’de Merkez Bankası, 83 milyonun sesine kulak tıkayarak faizi yüzde 17’den yüzde 19’a çıkardı. Piyasa beklentisinin bile üzerinde yapılan 200 baz puanlık müdahale, ekonomik gerekçelerle izah edilemeyen bir faiz artışı oldu. Merkez Bankası’nın Türkiye’nin büyümesini frenleyecek bu operasyonu kim veya kimler adına ve hangi amaçla çektiği merak ediliyor” ifadelerini kullandı.

Haberde, faizin son beş ayda yüzde 10,25’ten yüzde 19’a çıkarıldığı belirtilerek, Türkiye’nin dünyada en çok faiz veren yedinci ülke olduğu aktarıldı. Haberde iş adamı Ahmet Nazif Zorlu başta olmak üzere birçok iş insanının faiz artırımına olan tepkilerine de yer verildi. 

Sabah gazetesinden bazı isimlerin de eleştirdiği faiz kararının ardından, Yeni Şafak grubunun bağlı olduğu Albayrak Grubu üzerinden, Berat Albayrak’a yakın isimlerin kararı eleştirdiği ifade edildi.

Yorumlar kapalı.