Yeni Şafak Yazarı: Sarıgül ve İnce Ne Kadar Oy Alabilir?

Yeni Şafak yazarı Mehmet Acet, 2021 Şubat ayında yapılan anketler sonucunda Mustafa Sarıgül ve Muharrem İnce’nin ne kadar oy alabileceğini yazdı.

ince sarıgül oy oranı anket

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Siyasetin gündeminde son dönemde en çok konuşulan konulardan biri yeni partiler. Deva partisi ve Gelecek Partisi’nin ardından, Muharrem İnce ve Mustafa Sarıgül’ün de parti kurmak için adım atması, siyasette denklemleri değiştirmiş gibi görünüyor. Yeni Şafak Yazarı Mehmet Acet, Konsensüs Araştırma şirketinin Şubat ayında yapmış olduğu ankete göre, Mustafa Sarıgül’ün partisi ile Muharrem İnce’nin partisinin ne kadar oy potansiyeli olduğunu ifade etti. 

Anket sonuçları ne oldu?

Mustafa Sarıgül için

  • Kesinlikle oy veririm diyenler: Yüzde 3.1
  • Oy verebilirim diyenler: Yüzde 15.6
  • Kesinlikle oy vermem diyenler: yüzde 81.3

Muharrem İnce için

  • Kesinlikle oy veririm diyenler: Yüzde 5.4
  • Oy verebilirim diyenler: Yüzde 17.3
  • Kesinlikle oy vermem diyenler: Yüzde 77.3

Sarıgül’ün yüzde 18, İnce’nin yüzde 22 potansiyeli var

Yeni Şafak yazarı, anket sonuçları ile ilgili yorumunda ise, “İlk iki soruya bakıldığında, Sarıgül’ün oy alma kapasitesinin yüzde 18.7, İnce’nin oy alma kapasitesinin ise, yüzde 22.7 olduğu anlaşılıyor. Kesinlikle oy veririm diyenleri, şimdiden oy vermeye karar vermiş olanlar olarak kabul edecek olursak, İnce’nin yüzde 5.4, Sarıgül’ün ise yüzde 3.1 oranında oy alabileceği sonucu karşımıza çıkıyor. Anketi yapan Konsensüs Araştırma’nın Başkanı Murat Sarı, bu tercihlerin daha önce CHP’ye oy vermiş seçmene ait olduğunu söylüyor. O halde, bu tabloya bakarak, CHP seçmeni içinde hem İnce’nin, hem de Sarıgül’ün geniş bir ‘sempati halesi’ oluşturduğu sonucunu çıkarmamız gerekmiyor mu?” ifadesini kullandı.