Yeni Yönetmelik Geliyor: Her Kuyumcu, Kamu Bankasına 500 Gram Altın Yatıracak!

Bir yönetmelik taslağına göre her kuyumcu 500 gram altını bir kamu bankasına yatırmak zorunda olacak. Bu şekilde bankalarda 20 ton altın toplanacak.

kuyumculara 500 gram altın yatırma şoku

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ekonominin güçlenmesi adına Türkiye’de birtakım yeni vergiler gündeme gelmeye devam ediyor. Bazı isimlerin, Osmanlı dönemindeki vergilere benzettiği yeni vergilere bir yenisi, Ticaret Bakanlığı’nın ilginç bir yönetmelik üzerinde çalıştığı ortaya çıkmasından sonra gündeme geldi. Buna göre her kuyumcu esnafı, 500 gram altını kamu bankalarına yatıracak. Bu teminatı bankalara yatırmayan kuyumcular ise kuyumculuk yapmayacak. Bu kararın ardından birçok esnaf durumdan rahatsız olduğunu belirtti.

40 bin kuyumcudan 20 ton altın toplanacak

Yaklaşık 210 bin lira yapan 500 gram altın, kuyumculardan bir teminat olarak alınacak. Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik adlı taslakta, teminat hesabına yatırılan altın kullanılamayacak ancak şirket sektörde devam ettiği müddetçe, bunun faizini alabilecek. Yapılan hesaplara göre Türkiye’de 40 bin kuyumcu var ve bu şekilde, 20 ton altın toplanmış olacak.

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, konuyla ilgili açıklamasında “Esnaf bu taslaktan çok şikayetçi. Tüm kuyumculardan yarımşar kilo altın istenmesi insafsız ve adaletsiz bir durum. Üstelik yönetmeliğe aykırı hareket edenin belgesi iptal edilip altını Hazine’ye irat kaydedilecek” dedi. 

Milletvekili, kuyumcular için en az 20 metrekare alan ve lise mezunu olma şartının da ağır olduğunu sözlerine ekledi.