AKP ve MHP’nin oylarıyla TBMM'de kabul edilen ve “sansür yasası” olarak nitelendirilen medya yasasına ABD'den gelen tepki damga vurdu.

Kuzey Kore adıyla bilinen ülkenin resmi adı hangisidir? Kuzey Kore adıyla bilinen ülkenin resmi adı hangisidir?

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü aynı yasanın ABD'de uygulandığı iddiaları konuşulurken AKP-MHP’nin ‘dezenformasyonla mücadele’ amacıyla hazırladığı ve Meclis'ten geçerek yasalaşan kanun teklifi için ABD'den tepki gecikmedi.

Önceki gün TBMM’den geçen ‘Dezenformasyon Yasası’na ilişkin Genel Kurul’da söz alan AKP Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir’in “Amerikalı ilgililerle bu yasayı ve özellikle 29'uncu maddeyi konuştuk.” ifadelerinde bulunmuş ve ABD’li bir yetkilinin “Bizim dezenformasyon yasamızla sizin yasanız birebir örtüşüyor” dediğini söylemişti ki "yalanlama" ve tepki geldi.

Son Dakika: Sansür Yasası TBMM Genel Kurulu'nda AKP ve MHP'nin oyları ile geçti

ABD merkezli VOA News’in Türkçe edisyonunda yer alan habere göre, Dışişleri Bakanlığı'ndan bir sözcü, Özdemir’in açıklamalarını yalanlarken, “ABD’de böyle bir yasa bulunmadığını” belirtti ve Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, ayrıca, yasadaki maddelerin, Türkiye'de sektöre girişe engel yaratarak, dijital ve online bilgi ve eğlence hizmet sağlayıcılarını ciddi şekilde etkileyebileceğini belirterek tepki gösterdi.

Ayrıca böyle bir yasanın ifade özgürlüğü üzerinde ürpertici bir etkisinin olabileceği; özgür ve açık tartışma ortamını kısıtlayabileceği; sansür ve otosansürü arttırabileceği ve internet kullanıcılarının gizliliğini tehlikeye atabileceği belirtildi.

Özgürlük Heykeli (Hakkında Bilgi, Nerede, Özellikleri) ~ BilgiGo

İfade özgürlüğünün demokrasi açısından önem taşıdığının ve saygı gösterilmesi gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, özgür bilgi ve veri akışının hayati önem taşıdığı kaydedilirken açıklamada Türk hükümetine sivil toplum, basın örgütleri, iş çevreleri ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) dahil uluslararası kurumlarla ikincil mevzuatlar konusunda istişarede bulunması çağrısı da yer aldı.