"Yapılaşma olmayacak" sözü ile 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında taşınan Çekmeköy Kışlası’na 1774 konut, 141 villa ve 56 ticari alan inşa ediliyor.

AKP Genel Başkanı Ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın taşınmasına gelen tepkiler sonrası, yapılaşmaya açılmayacağını açıkladığı Çekmeköy Kışlası, beton olmaya başladı bile.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında taşınan Çekmeköy Kışlası’na 1774 konut, 141 villa ve 56 ticari alan inşaası için harekete geçildi.

Gitarın Efsane İsmi Sahnede Bayıldı! Carlos Santana Korkuttu! Sağlık Durumu Nasıl? Gitarın Efsane İsmi Sahnede Bayıldı! Carlos Santana Korkuttu! Sağlık Durumu Nasıl?

İstanbul Çekmeköy ilçesinin en büyük yeşil alanı olan ve Kuzey Ormanları’nın başlangıcı olarak kabul edilen devasa büyüklükteki Çekmeköy Kışlası katliamı sosyal medyada gündeme getirildi.

kisla-arazisine-villa-dikecekler-965024-5

kışlalar 15 Temmuz 2016 yılındaki FETÖ Darbe Girişiminin ardından kentin dışına taşınmaya başlandı. Erdoğan, 15 Temmuz'un ardından boşaltılan askeri alanlara yönelik, şehir dışına taşınan askeri alanların yeşil alan olacağını açıklamasına rağmen İsmail Arı'nın haberine göre, birer birer yapılaşmaya açıldı.

Son olarak yaklaşık üç ay önce Çekmeköy Kışlası olarak bilinen Şehit Onbaşı Azim Özdemir Kışlası da tamamen boşaltılarak Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’ye devredilen kışla arazisine tüm itirazlara rağmen Çınarköy Evleri projesi adı altında bin 774 konut, 141 villa ve 56 ticari alanın yapımına başlandı.

Kısa süre önce iş makineleri ve kamyonların girdiği öğrenilen arazide inşaat çalışmaları devam ediyor.

Çalışanların verdiği bilgilere göre iş makineleri 24 saat çalışıyor ve “Bunlar daha iyi günler çalışmalar daha da hızlanacak” deniliyor.

Kışla arazisinde çok sayıda ağaç kesilirken arazinin bir kaç farklı noktasında da şantiye sahası kurulmuş durumda.

Sözcü Gazetesi - Çekmeköy Kışlası ikinci kez imara açıldı! https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem/cekmekoy-kislasi-ikinci-kez-imara-acildi-5534310/ | Facebook

Ayrıca ağaç katliamının devam edeceği öğrenilirken kesilecek ağaçların sprey boyalar ile numaralandırıldığı ve otoban kenarında yer alan arazideki ağaç katliamını gizlemek için de devasa panolar yerleştirildiği görüldi. Yani böylece otoyoldan kışla arazisinin görülmesi engellendi.

Çekmeköy Kışlası arazisinde Çekmeköy Belediye Meclisi’nin CHP’li üyeleri Sami Yayla, Selma Akın ve Zehra Karaol da inceleme yaparak “Çekmeköy Azim Özdemir Kışlası’nda 1 milyon metrekarelik alan imara açılmış durumda. Buraya TOKİ, Emlak Konut ciddi anlamada maliyeti yüksek konutlar yapıyor ve burayı betona gömüyor. TOKİ’nin amacı aslında fakir fukaraya ucuz konut yapmak. Ama görüyoruz ki ağababalarına, monşerlere ciddi anlamda bir lüks konut seferberliği başlatılmış” dediler.


Meclis Üyesi Yayla, şantiye alanında yaptığı konuşmasında “Burası sadece Çekmeköy’ün değil İstanbul’un da akciğerleri. İktidar 15 Temmuz’dan sonra kışlalar imara açılmayacak dedi ama görüyoruz ki her şeyleri yalan olduğu gibi bu da yalan. Tüm kışlalarda olduğu gibi Çekmeköy Kışlası da imara açılmış durumda ve betona gömülüyor. Bundan sonraki sürecin takipçisi olacağız. Buradaki durumu kamuoyuyla paylaşma adına elimizden gelen tüm imkânları kullanacağız.” sözleri ile inncelemesini noktaladı.