2000 TL destek ödemelerinin süresi uzatıldı! İşte bakanlığın verdiği son tarih

Bilindiği üzere korona virüs salgını nedeniyle birçok iş yeri kapanma derecesine gelerek maddi anlamda oldukça sıkıntıya girmişti. Bu sıkıntı dolayısıyla birçok çalışanını da işten çıkarmak durumunda kaldılar. Ancak gelen son haber nedeniyle bu kişilere aylık 2 bin lira destek verileceği açıklanmıştı Bu destek ile birlikte oldukça rahata eren bu iş yerleri de başvurular dahilinde bu destek paketlerine ulaşabilecekti.

2000 TL destek ödemelerinin süresi uzatıldı! İşte bakanlığın verdiği son tarih

Bilindiği üzere korona virüs salgını nedeniyle birçok iş yeri kapanma derecesine gelerek maddi anlamda oldukça sıkıntıya girmişti. Bu sıkıntı dolayısıyla birçok çalışanını da işten çıkarmak durumunda kaldılar. Ancak gelen son haber nedeniyle bu kişilere aylık 2 bin lira destek verileceği açıklanmıştı Bu destek ile birlikte oldukça rahata eren bu iş yerleri de başvurular dahilinde bu destek paketlerine ulaşabilecekti. Bakanlık tarafından açıklanan bilgiye göre bu 2 bin lira destek paketlerinden ise başvurular dahilinde faydalanmak söz konusu idi. Genel olarak iş verenlerin kendi bünyesinde çalıştırdığı çalışanlar için maaş desteği olarak kabul edilen bu destek paketinin ise belirli bir süresi vardı.

Ancak birçok kişi bu destek paketinden geç haberdar olarak başvurularını geciktirmek durumunda kaldı. Bu nedenle de başvuru yapamayan kişiler için verilen süre uzatılarak herkesin destek paketinden faydalanması söz konusu oldu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile birlikte yerel işgücünü ve istihdamını geliştirmek ve arttırmak amacıyla girişilen bu destek paketleri Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında daha devam edecektir. 2 bin lira destek paketleri için bu aylar içerisinde başvurular kabul edilebilecektir. Aylık olarak 2 bin lira destek verilen bu iş yerleri ise toplamda 8 bin lira gelir elde ederek çalışanlarının maaşlarına destek olabilmektedir. Böylelikle de korona virüs salgını nedeniyle gelirleri düşen bu iş yerleri çalışanlarını işten çıkarmak durumunda kalmayarak devlet destekleri sayesinde bu istihdamı daha da arttırabilecektir.

DEVLET İSTİHDAM DESTEKLERİ İÇİN NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Birçok iş yeri devletin sağladığı bu iş yeri destekleri ile birlikte çalışanlarına ve kendi iş yerine yardım almak istemektedir. Yaşanılan korona virüs pandemi süresi boyunca sokağa çıkma yasaklarının gelmesi nedeniyle bu iş yerleri faaliyetlerini kısa süreli de olsa durdurmak durumunda kalmıştır. Hal böyle olunca da zaten az bir gelir elde eden bu iş yerleri hiç gelir elde edemeyerek çalışanlarını mecburiyetten işten çıkarmak durumunda kalmıştı. Ancak devlet tarafından yapılan açıklamaya göre ise bu iş yerleri için son bir açıklama geldi. Yapılan açıklamaya göre ise iş yerleri başvuru yaparak bu devlet desteklerinden faydalanabilecekti. Bu destekler sayesinde de genel anlamda iş yerlerinin geleceği ve çalışanları adına iyi bir miktarda devlet desteğine sahip olabilecekti.

Devlet tarafından istihdamı arttırmak amacı ile verilen bu desteklere ise başvuru yapmak oldukça kolay olmaktadır. Başvuru yapmak isteyen kişiler direkt olarak e-Devlet sistemi üzerinden ya da bakanlıklardan bu başvurularını yapabilmektedir. Başvuru yapan kişilerin ise başvuruları kısa sürede onaylanmaktadır. Başvurusu onaylanan kişilerin ise ödemeleri verilen banka hesaplarına aylık olarak yatırılmaktadır. Bunun yanında ise verilen destekler herhangi bir şekilde geri istenmemektedir. Tamamen geri ödemesiz olan bu devlet destekleri günümüzdeki işsizlik sayısını düşürmek ve istihdamı arttırmak amacı ile devletin sunduğu bir imkân olarak karşımıza gelmektedir.

İSTİHDAM ORANI GİDEREK ARTIYOR!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı tarafından yapılan açıklamaya göre ise yapılan bu yardımların katkısı yavaş yavaş gelmeye başlamıştır. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk tarafından verilen ifadeye göre ise son aylarda istihdam oranı giderek artışa geçmiş ve birçok kişi bu kapsamda iş sahibi olmuştur. Giderek de bu istihdam oranı çoğalmaktadır.

YORUM EKLE