24 Nisan Kamu Çalışanları İdari İzinli Sayılacak mı? Son Dakika

24 Nisan Kamu Çalışanları İdari İzinli Sayılacak mı? Son Dakika

Son Dakika haberi! 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile hafta sonunun birleştirilerek, 23-24-25-26 Nisan tarihlerinde Koronavirüs salgını nedeniyle 30 Büyükşehir ve Zonguldak ilinde Sokağa çıkma yasağı getirilmesinin ardından Kamu personeli için idari izinli sayılıp sayılmama durumu araştırılıyordu. Kamu çalışanları 24 Nisan Cuma günü idari izinli sayılacak mı? Kamu çalışanlarıyla ilgili Cumhurbaşkanlığı'ndan açıklama geldi! Detaylar haberimizde...

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı, son dakika açıklamasıyla, 24 Nisan Cuma günü kamu personellerinin idari izinli sayılacağını duyurdu! Bilindiği üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün yaptığı Ulusa Sesleniş programında 23 Nisan ile 24-25-26 Nisan tarihlerinde 30 Büyükşehir ve Zonguldak ilinde sokağa çıkma yasağı kararı alındığını, kararın İçişleri Bakanlığı genelgesi çerçevesinde şekilleneceğini açıklamıştı. 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı ile hafta sonunun birleştirilerek sokağa çıkma yasağının 4 güne çıkarılmasının ardından kamu çalışanları için 24 Nisan Cuma günü idari izinli sayılıp sayılamayacakları gündeme gelmişti.

CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA GELDİ! 

"Kurum yöneticileri tarafından gerekli tedbirlerin alınarak hizmetlerin aksatılmaması, zorunlu hizmetlerin yürütülmesi için asgari seviyede personel bulundurulması kaydıyla; kamu kurum ve kuruluşlarındaki bütün çalışanların 24 Nisan 2020 Cuma günü idari izinli sayılmaları Sayın Cumhurbaşkanımızca uygun görülmüştür." açıklamasıyla, hizmetlerin aksatılmaması ve yeterli sayıda kamu personelinin bulundurulması kaydıyla, kamu çalışanları için 24 Nisan Cuma gününün idari izinli sayılacağı resmileştirildi. 

30 Büyükşehir ve Zonguldak ilinde alınan 4 günlük sokağa çıkma yasağına karşın, Kamu çalışanlarının idari izinli sayılması, 81 ilde bulunan kamu çalışanlarını ilgilendiriyor. Tüm kamu çalışanları, 24 Nisan Cuma günü idari izinli sayılacak. 

4 GÜNLÜK SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI 

Alınan karar çerçevesinde Koronavirüsle mücadelenin etkin biçimde yürütülmesi adına, İstanbul, İzmir ve Ankara başta olmak üzere tüm büyükşehirlerde ve Zonguldak ilinde 2 haftadır, sadece hafta sonları gerçekleştirilen sokağa çıkma yasağı uygulaması, bu hafta Perşembe gününün 23 Nisan resmi tatiline denk gelmesinin ardından, Bilim Kurulu önerisi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararıyla 4 güne çıkarılmış oldu. Bu süreçte vatandaşların sosyal izolasyon ve sosyal mesafe kurallarına uyması, evlerinden çıkmaması salgının önünün kesilmesi adına önem arz ediyor.

YORUM EKLE