Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Gündem

30 Ağustos 2020 Pazar 17:17:12

3 Eylül’de banka hesaplarınızı kontrol edin! O ödemeler 3-4 Eylül’de yatırılacak

Türkiye’nin makûs kaderlerinden bir tanesi olan işsizlik sorunu ile alakalı hızlı çözümler üreten, Korona virüs gibi sorunlarda esnafın ve çalışanın yanında olmaya çalışan devletimiz, 3 ve 4 Eylül 2020 tarihlerinde kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşı ödemelerini hesaplara yatıracak. Vatandaşlarımızın her türlü sorunlarında yanında olan devletimizin bundan sonraki yollarda nasıl adım atacağı ise her birimizin merakla beklediği cevaplar arasında yer alıyor.

Türkiye’nin makûs kaderlerinden bir tanesi olan işsizlik sorunu ile alakalı hızlı çözümler üreten, Korona virüs gibi sorunlarda esnafın ve çalışanın yanında olmaya çalışan devletimiz, 3 ve 4 Eylül 2020 tarihlerinde kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşı ödemelerini hesaplara yatıracak. Vatandaşlarımızın her türlü sorunlarında yanında olan devletimizin bundan sonraki yollarda nasıl adım atacağı ise her birimizin merakla beklediği cevaplar arasında yer alıyor. Özellikle Korona virüs salgını sonrasında işini tamamen kaybetmiş olan kişilerin ve mevcut durumda iş bulamayan kişilerin nasıl bir yol izlemesi gerektiği konusunda ciddi sorunlar yaşanabiliyor. Kimi esnaf çok rahat bir şekilde esnaf ve sanatkârlar kredisi alabiliyor iken diğer esnafımızın batmasına göz yumulabiliyor. Devlet, her kesimden insanın ya da her sokaktaki esnafın, işletmenin, çalışanın yanında olmaya çalışıyor olsa da ne yazık ki bazı durumlarda anlaşmazlıklar ve yetişememe gibi durumlar ile karşılaşılabiliyor. Kişilerin daha fazla mağdur olmaması adına ise düzenli olarak yaptırım çalışmaları geliyor. Kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşı ile alakalı söylemleri ile dikkatleri üzerine çeken Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un geçtiğimiz gün yaptığı şu konuşma ise gündeme bomba gibi oturdu.

Selçuk, “Ağustos ayına ilişkin işsizlik ve kısa çalışma ödeneği ödemelerini 3 Eylül’den itibaren T.C. kimlik numaralarının son hanesine göre vatandaşlarımızın banka hesaplarına yatıracağız” dedi. IBAN bilgileri bulunmayan vatandaşlara ödemeler PTT üzerinden yapılacak. Kimlik numarası son hanesi; 0-2-4 olanlara 3 Eylül’de, 6-8 olanlara 4 Eylül’de ödemeler yapılacak. Ödeme konusunda sürekli açıklamalar yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ödemelerin yapılacağını ifade ederken bu ödemelerin neden bu kadar geciktiği konusunda herhangi bir açıklama yapmadı. Zira vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi açısından yapılan bu ödemelerin ne zaman başlayacağını ifade eden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ödemelerin normal şartlar altında Kurban Bayramı’ndan önce yapılacağını ifade etmişti. Ancak Kurban Bayramı’ndan 30 gün sonra ödemelerin yapılacak olması hem ekonomistlerin hem vatandaşların hem de işletme sahiplerinin dikkatini çekti.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE İÇİN VERİLİYOR?

Kısa çalışma ödeneği, Korona virüs salgını sonrasında yaşanılan ekonomik sıkıntıların esnaflara ve işletme sahiplerine yüklenmemesi adına çalışanına ücretsiz izine göndermiş işletme sahibini takiben çalışana işçiye ödenen bir ücrettir. Bu ücret, maaş ödemesi yapamayacak olan işletme sahibinin adına devlet tarafından karşılıksız olarak yapılır. Ancak kısa çalışma ödeneğini alan kişilerin işsizlik maaşlarından kesinti yapılır. Örneğin 3 ay boyunca kısa çalışma ödeneği aldınız, 5 yıl sonra 9 aylık süreçte işsiz kaldınız. Alacağınız işsizlik maaşından üç ay boyunca aldığınız kısa çalışma ödeneği ücretinin kesintisi yapılır. Bu da her ne kadar karşılıksız olarak görünüyor olsa da vatandaşa her zaman bir bedel ödetme arzusu ile anılabilir.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ VE İŞSİZLİK MAAŞI NE ZAMAN ÖDENECEK?

Kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşı Bakan Selçuk’un şu ifadelerini takiben yatırılacak: Selçuk, “Ağustos ayına ilişkin işsizlik ve kısa çalışma ödeneği ödemelerini 3 Eylül’den itibaren T.C. kimlik numaralarının son hanesine göre vatandaşlarımızın banka hesaplarına yatıracağız” dedi. IBAN bilgileri bulunmayan vatandaşlara ödemeler PTT üzerinden yapılacak. Kimlik numarası son hanesi; 0-2-4 olanlara 3 Eylül’de, 6-8 olanlara 4 Eylül’de ödemeler yapılacak.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı