Bizimle iletişime geç
iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Gündem

15 Ekim 2020 Perşembe 14:15:13

4/D'li Çalışanlara Sevindiren Haber! Üçüncü Bakanlık da Belirlendi! 4/D İçin Maaş Zammı, Mali ve Sosyal Haklar Neler? TİS Tarihi Açıklaması Ne?

4/D'li işçilerin iş kolları için resmi yazılar bakanlıklar tarafından gönderiliyor. 2020 yılı 30 Ekim tarihinde son bulacak olan YHK'nın toplu iş sözleşmesi hükümlerinin ardından taşerondan kadroya geçen 4/D'li çalışanlar çalıştıkları iş yerlerinde asıl iş kollarına geçecek ve asıl iş için imzalanan toplu iş sözleşmesine dahil edilecekler. 4/D'liler ile ilgili önemli gelişme haberimizin devamında sizlerle…

4/D’li işçilerin iş kolları için resmi yazılar bakanlıklar tarafından gönderiliyor. 2020 yılı 30 Ekim tarihinde son bulacak olan YHK’nın toplu iş sözleşmesi hükümlerinin ardından taşerondan kadroya geçen 4/D’li çalışanlar çalıştıkları iş yerlerinde asıl iş kollarına geçecek ve asıl iş için imzalanan toplu iş sözleşmesine dahil edilecekler. 4/D’liler ile ilgili önemli gelişme haberimizin devamında sizlerle…

Sağlık Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ardından Adalet Bakanlığı’da iş kollarına ilişkin yazıyı birimlere iletti. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’nda dahaönce 22 Eylül tarihli yazısında iş kollarının asıl iş kolu olarak düzenlenmesini talep etmişti.

KANUNA ATIF YAPILDI!

6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’na atıf yapılan yazı içerisinde ‘Bir işyerinde yürütülen asıl işe yardımcı olan çalışanlar da, asıl işin girdiği iş kolundan sayılır’ hükmü hatırlatılarak iş kolu değişikliğinin ardından 2020 yılı 1 Kasım tarihi itibariyle geçişlerin gerçekleştirilebileceği ifade edildi.

Hak İş Genel Başkanı Mahmut Arslan bir son dakika açıklaması yaptı. Öz Taşıma İş Sendikası’na ziyaret gerçekleştiren Hak İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kadroya çekilen taşeron çalışanlar için toplu sözleşme açıklaması yaptı.

1 KASIM İTİBARİYLE BAŞLAYACAK!

Geçtiğimiz hafta içerisinde gelen açıklamada, kadroya geçen çalışanlar için yeni sürecin 1 Kasım tarihi itibariyle başlayacağı belirtildi. Bu süreçde ise kademeli bir geçiş gündeme geldi. Buna göre merkezi idarelerde çalışan işçiler, kendi işyerlerinde geçerli olan toplu sözleşmeye 1 Ekim tarihinden itibaren dahil olacaklar. Yerel yönetimlerde ise bu Temmuz ayı itibariyle zaten başlanmıştı. Yerel yönetimlerde belediyeler ile sendikalar arasında imzalar atılmayı sürdürüyor.

HAK İŞ GENEL BAŞKANI AÇIKLADI: YENİ TİS BİRKAÇ AY SÜREBİLİR!

Taşeron işçisi iken KHK ile kamuya geçen 4/D’li çalışanlar sorusu Hak İş Genel Başkanı’na yöneltildi. Hak İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, işçilerin 30 Ekim tarihinden sonra sosyal durumları ve statüleri hakkında yöneltilen soruları yanıtladı. Arslan, 30 Ekim’den sonra da işçilerin kendi sendikalarında kalması adına çalışma yürüttüklerini ifade etti.

Hak İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, yaptığı açıklamada işçilerin yeni toplu sözleşme sürecinin birkaç ay sürebileceğine değindi.

ASIL OLAN YARDIMCI İŞ ALGISI!

Asıl işin yardımcı iş olduğu konusuna değinen Hak İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, “Bu kesimler emekçi kişilere ‘HAK-İŞ asıl işte çalışmanıza itiraz ediyor’diyorlar, ancak yalan söylüyorlar. Bu nasıl bir çarpıtma, bu nasıl bir yalan, bu nasıl bir atılan iftiradır. 696’nın getirdiği düzenleme yalnızca üyelerin sendikalarını değiştiriyor, işçilerin statüleri, yapmış oldukları işleri değiştirmiyor. 1 Kasım tarihinde HİZMET-İŞ Sendikamızda ki arkadaşlarımız sağlık işkolunda olan Öz Sağlık-İş Sendikamıza üye olacak. Fakat Öz Sağlık-İş’e geçti diye arkadaşlarımız farklı bir statü sağlamayacaklar, aynı görevi yapmaya devam edecekler. Ancak bazı kesimler asıl iş, yardımcı iş diye bir algı yarattılar. Bizler bu algının yanlışlığını ifade etmeye çalışıyoruz. Kadroya geçen bütün arkadaşlarımız asıl işlerini gerçekleştiriyorlar, kadrolular. Asıl iş yardımcı iş dönemi kapandı. 2017 yılı Aralık ayından itibaren herkes asıl işinde çalışıyor, bunu herkesin öğrenmesi ve bilmesi lazım. Artık yardımcı iş, asıl iş diye bir şey yoktur.” ifadelerinde bulundu.

KENDİ KOLLARINA TESCİLLERİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK!

“Tek işyerinde, tek sendika’ uygulaması sebebiyle yaklaşık olarak 700 bin üyesi olan Hak-İş’in 200 bin üyesi de başka sendikalara geçiş yapacak. Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, taşeron çalışanların kadroya alınması hususunda vermiş oldukları desteği hatırlatarak,”Bizim örgütlendiğimiz, sendikal hak sağladığımız, toplu sözleşme hakkı elde ettiğimiz 200 bin çalışan, kanun zoruyla başka sendikalara geçirilmiş olacak. Bunun düzeltilmesi yapılmalı” ifadelerini kullandı.

Her işyeri içerisinde, kendi alanında çalışan işçilerin ilgili iş kolundaki sendikaya üye olmasını tavsiye ettiklerini ifade eden Hak İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, konuyu iki hafta öncesinde Başkan Erdoğan’la da paylaştıklarını belirtti. Arslan, kamu toplu sözleşmelerinin konfederasyonlarla yürütülmesi sebebiyle bunun sorun teşkil etmeyeceğini de ifade etti.

Devamını Oku
1 Yorum

1 Yorum

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı