Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Gündem

10 Mayıs 2020 Pazar 14:18:46

Aile Bakanı Selçuk, merak edilen Kısa Çalışma Ödeneği, Ücretsiz İzin ve 3. Faz Ödemeleri ile alakalı açıklama yaptı!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, CNN Türk canlı yayınında Korona virüs sonrasında alınan tüm tedbirler doğrultusunda yapılan yardımlar hakkında konuştu. Konuşmasında Kısa Çalışma Ödeneği, Ücretsiz İzin ve 3. Faz ödemeleri ile alakalı açıklama yaptı. Korona virüs sonrasında tüm dünyanın gündemi sağlık problemleri ve ekonominin kurtarılabilmesi oldu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, CNN Türk canlı yayınında Korona virüs sonrasında alınan tüm tedbirler doğrultusunda yapılan yardımlar hakkında konuştu. Konuşmasında Kısa Çalışma Ödeneği, Ücretsiz İzin ve 3. Faz ödemeleri ile alakalı açıklama yaptı. Korona virüs sonrasında tüm dünyanın gündemi sağlık problemleri ve ekonominin kurtarılabilmesi oldu. Bu vesileyle alınan tüm önlemler aslında sağlığı korumaya yönelikti ancak ekonomi için herhangi bir şekilde sağlıklı bir önlem alınamadı. Vatandaşın mağdur olmaması için 3. Faz ödemeleri, Ücretsiz izinler ve Kısa çalışma ödenekleri verildi ancak herkes için geçerli bir uygulama değildi. Bu sebeple halkın büyük bir bölümü mağdur oldu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tüm bu ödemeler hakkında ayrıntılı bir şekilde açıklamalar yaptı. İşte o açıklamalardan ayrıntılar…

1 ve 2. faz sosyal yardımların tamamlandığını hatırlatan Selçuk, “İlk başta ekonomik istikrar kalkanı adı altında sosyal koruma kalkanı paketi oluşturduk. Sosyal yardımlar 3 faz halinde planladık. İlk fazda 2,1 milyon haneye ulaştık bu hanelere 1000 lira yardım yaptık. İkinci fazda 2,3 milyon haneye ulaştık. Totalde 4,4 milyon haneye ulaştık. 3. Fazda faz1, faz2 bizim veri tabanımızda olan haneler. Dosyalarını bildiğimiz hanelerdi.” Dedi.

600 BİN HANEYE 1000’er TL YARDIM YAPILDI! BAŞVURU VE DEĞERLENDİRMELER DEVAM EDİYOR

Aile Bakanı Selçuk, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Düzenli yardım alanlar, kamu kurum kuruluşlarına başvuranlardı. Ulaşamadığımız hane kalmasın diye e-Devlet üzerinden başvuru başladık. Orada bir form dolduruluyor, biz bir değerlendirme yapıyoruz. 6 milyonun üzerinde başvuru aldık. Belli kategorilerdeki başvurular değerlendirmeye alınmayacak. Faz1, faz2 ile yardım alanlar, hanesinde kamu işçisi olanlar, hanesinde memur olanlar, işsizlik ödeneğinden ya da kısa çalışma ödeneğinden faydalananlar ile emekli başvurularını değerlendirmeyeceğimizi açıklamıştık. 6 milyon başvurunun %60’ı değerlendirme dışı kalmış oldu. 3 milyon başvuruyu 1003 tane vakıflarımıza gönderdik. Başvuruları vakıflarımız değerlendiriyorlar. Mahalle, ilçedeki haneleri değerlendirme işlemleri yapılıyor. 3 milyon kişinin başvurusu şu anda değerlendiriliyor. Belli ödemelere başladık. 600 bin haneye faz 3 üzerinden yardım yaptık.” Şeklinde ifade etti.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE DURUMDA?

Kısa çalışma ödeneği için 3,5 milyon başvuru yapıldı. Kısa çalışma ödeneğinde de esnettiğimiz 600 gün prim sayısını 450’ye indirmiştik. 120 günü de 60 güne indirmiştik. Dolayısıyla biz bunu kısa çalışma da Nisan’daki maaşları Mayıs 5’inde almaları gerekiyordu, Mayıs 5’te ödemelerin büyük çoğunluğu yapıldı. 2.5 milyon çalışana ödemelerini gerçekleştirdik.

BU ZAMANA KADAR YAPILAN EN İYİ YARDIM

Tarihin en hızlı verilen kısa çalışması oldu. 2.5 milyon çalışmasını Mayıs’ta yetiştirmek kolay iş değil. İŞKUR’daki çalışma arkadaşlarıma da teşekkür etmek istiyorum. Canla başla çalıştılar. Dinamik bir süreç bu da, bir yandan ödemeleri yaparken, diğer yandan yeni başvuru alıyoruz. Başvuru geç kalmışsa, Mayıs ayında ödemeler gerçekleşecek. Pandemi süreci olmasaydı, süreç şu şekilde ilerliyor, firma başvuruyor, kapsamlı belge istiyorduk. İŞKUR’da teftiş yapılıyordu. Hak edip hak etmedikleri tespit ediliyordu. Biz bunu yapsaydık, 3,5 milyonluk başvuruyu uygunluk tespiti yaparak tamamlamamız Eylül-Ekim’i bulurdu. Meclisimizde kanun teklifi yaptık.

ÖDEMELERİN UYGUNLUK TESTİ İÇİN ZAMAN YOK

Önce ödeme yapıp, sonra uygunluk testi yapılacak. 450 gün ve 60 gün şartından da %25 gibi bir başvurular elenmiş oluyor. 450 günü tamamlamayan çalışanlarımız için ücretsiz izin desteği getirdik. Asıl konumuz istihdamı, çalışanımızı korumak. İşverenimizin yanlış beyanı olursa, bunu çalışandan değil işverenden alacağız. Bu oranın düşük olacağını düşünüyorum. Sözleşme dâhilinde, akit kapsamındaki tüm çalışanları koruyoruz.

ÜCRETSİZ İZİN DESTEĞİ BUGÜN BAŞLIYOR

Ücretsiz izin maaşlarında ödemeler bugün başladı. 700 bini aşan başvuru ücretsiz izin destek maaşı için sağlanmış oldu. Nakdi ücret desteği bugün başlıyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı