Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Gündem

4 Ocak 2021 Pazartesi 22:30:57

Aile Bakanlığı 4. Faz Sosyal Yardım Ödemesi Hakkında İlk Açıklama!

Aile Bakanlığı 4. Faz yardım ödemeleri hakkında ilk açıklamasını yaptı! Aile Bakanlığı 4. Faz yardımlar olacak mı? Merakla beklenen 4. faz yardımlar ne zaman başlayacak. 2021 yılında yapılması planlanan 4. faz ödemeler ne zaman yapılacak! İşte Aile Bakanlığı’ndan ilk açıklama.

Covid-19 Salgını, ülkemizde pek çok farklı yardım kampanyasının gündeme gelmesini sağlamıştır. Bu kapsamda hali hazırda yapılmakta olan;

 • Gıda,
 • Kira,
 • Yakacak,
 • Eğitim yardımlarının kapsamları olabildiği kadar geniş hale getirilmiştir.

Pandemi yardımları olarak bilinen yardımlardan bu zamana kadar milyonlarca insan istifade etmiştir. Bakanlık kanadından gelen açıklamalar ise yardımların devam ettiğini salgın süresince vatandaşların yalnız bırakılmayacağı anlamı içermektedir. Bu zamana kadar 1.000 TL devlet yardımı kapsamında iki fazın ödemeleri tamamlanmıştır. Ödemelerin tamamlanmasından sonra 3.ve 4.faz hakkında merak edilen başlıkların sayısı artmıştır.

Bakan Selçuk Açıkladı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, konu hakkında merak edilen hemen her detayı açıklamıştır. Bakan Selçuk yapmış olduğu açıklamalar sayesinde kafa karışıklıklarını gidermeyi hedeflemektedir. Tabi maddi devlet yardımı içeren bilgilendirmelerin güncellenmesi de mümkündür. Ancak henüz 4.faz hakkında kesin sonuçlar elde edilmemiştir.

Bakan Selçuk tarafından verilen bilgiler 4.faz uygulamasından ziyade 3.faz ile ilgilidir. Zira devlet planlamaları 3.faz ödemelerinin geniş çapta gerçekleştirilmesine yöneliktir. Bu kapsamda 3.faz başvurularının herkese açık olarak gerçekleştirileceği bilgileri kesinleştirilmiştir. Siz de ihtiyaç sahibi kesimde yer alıyorsanız yardımdan istifade edebilirsiniz. Tabi başvurunun kabul edilmesi için belli şartların sağlanıyor olması gerekmektedir.

Kimler Sosyal Yardım Alabilir?

Pandemi Sosyal Destek Programı kapsamında milyonlarca vatandaş maddi destek temin etmiştir. Bu kapsamda yeni fazlardan istifade edebilmek için başvuruların iletilmesi lazımdır. İletilen başvuruların incelemesi;

 • Daha öncesinden sosyal yardım alınıp alınmadığına,
 • 5510 sayını Kanunda belirtilen memur kategorisinde olunup olunmadığına,
 • SGK tarafından düzenli maaş yatıp yatmadığına,
 • İŞKUR kısa çalışma ödeneğinin alınıp alınmadığına,
 • İşsizlik maaşı alınıp alınmadığına göre gerçekleştirilmektedir.

İncelemeler kapsamında onay alan vatandaşlar sosyal yardımlarını başka herhangi bir incelemeye girmeden temin edebilmektedir. Yardımların yeniden alınması ise henüz söz konusu değildir. Çünkü ülkemizde halen sosyal yardımlardan istifade edemeyen vatandaşlar bulunmaktadır. Bu neden yüzünden öncelik, bahsedilen kesimlere verilmektedir. Böylece salgın döneminde sosyal yardıma ihtiyacı olan herkese destek sağlanmış olacaktır.

Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vatandaşların sosyal yardım başvurusu yapmadan yardım ödemesi alabilmeleri mümkün değildir. Bundan kaynaklı olarak açıklanan yardım kıstaslarına uyum sağlayan kesimin ilk olarak başvurularını tamamlamaları istenmektedir. Sosyal yardım başvurusu yapmanın farklı yöntemleri olduğunun altı çizilmektedir.

E-Devlet sistemi yardım başvurularının en kolay şekilde iletildiği alan olarak kabul görmektedir. Bu bağlamda vatandaşların;

 • PTT şubelerinden,
 • Mobil bankacılık sisteminden,
 • İnternet bankacılığından bir şifre temin etmeleri istenmektedir.

Şifre üzerinden gerçekleştirilen girişlerden sonra başvuru iletimi sağlanacaktır. Pandemi yardım başvurusu için telefon üzerinden hareket edilmesi de mümkündür. Ya da ilgili valiliklerden, kaymakamlıklardan veyahut belediyelerden destek alınabilmektedir. Başvuruların doğru olarak yapılmasından kısa süre sonra sonuç sorgulama ekranı aktif hale gelecektir.

Sosyal Yardım Ödeme Tahsili Nasıl Yapılır?

Başvurularından olumlu yanıt alanlar ya da sonuçlarını bilmeyenler e-devlet üzerinden sorgulama yapabilmektedir. Sorgulama ekranları yine e-devlet şifresi ile aktif hale gelmektedir. bu alanda en çok merak edilen konulardan biri de sosyal yardım 2021 paketlerinin ne şekilde tahsil edileceğidir. Devletin bu konuda farklı uygulamaları bulunmaktadır.

Farklı uygulamalar olsa da vatandaşlar genellikle PTT yolu ile tahsili tercih etmektedir. PTT, ülkemizin hemen her köşesinden erişim sağlanması mümkün olan bir kurumdur. Ancak paraların çekilebilmesi için müracaatların bireysel olacak şekilde gerçekleştirilmesi şarttır. Buna ek olarak para tahsillerinde kimlik bilgilerine de ihtiyaç olacaktır. Aksi durumlarda tahsil süresi uzayacağından vatandaşlar istenmeyen mağduriyetler yaşayabilmektedir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı