Aile Bakanlığı’ndan 3 Ay Destek Kampanyası Yayımlandı! Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları desteği sürdürdü

Korona virüs ülkemizde birbirinden farklı ihtiyaçları gün yüzüne çıkarmasının ardından pek çok vatandaşımız bu zorlu süreç içerisinde elektrik faturalarını ödemekte güçlük çekmesine sebep olmaktadır. Ancak devlet tarafından vatandaşlarımız için birbirinden farklı avantajlar sunulmasıyla beraber elektrik, su ve doğalgaz gibi faturaların ödemelerine de destek olmaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan bu fırsatlar karşısında yapılan açıklamalar doğrultusunda 3 ay elektrik faturalarının ödenmemesi kararı alınmıştı.

Aile Bakanlığı’ndan 3 Ay Destek Kampanyası Yayımlandı! Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları desteği sürdürdü

Korona virüs ülkemizde birbirinden farklı ihtiyaçları gün yüzüne çıkarmasının ardından pek çok vatandaşımız bu zorlu süreç içerisinde elektrik faturalarını ödemekte güçlük çekmesine sebep olmaktadır. Ancak devlet tarafından vatandaşlarımız için birbirinden farklı avantajlar sunulmasıyla beraber elektrik, su ve doğalgaz gibi faturaların ödemelerine de destek olmaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan bu fırsatlar karşısında yapılan açıklamalar doğrultusunda 3 ay elektrik faturalarının ödenmemesi kararı alınmıştı. Ancak yapılması ön görülen bu ödemelerin 3 ay sonra okutulması durumunda yüklü miktarda ödemelerin geldiği ve bu sefer de vatandaşlarımızın bu faturaları ödemekte güçlük çektiği ön plana çıkmaktadır. Abonelerin geçmiş senenin tüketim oranları kapsamında faturalandırma işlemlerinin gerçekleştirileceği bildirilmesi ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden fatura ödemeleri ile alakalı büyük destek geldiği açıklandı.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden ihtiyaç sahibi olan bireyler elektrik faturalarını ödemekte güçlük çekiyor ise başvuru yaparak elektrik faturalarını devletten destek alarak ödeme fırsatını bulabilmektedir. İhtiyaç sahibi olan aileler için PTT şubeleri üzerinden aylık 80 TL elektrik destek ödemelerinden yararlanabilmektedir. Resmi Gazete de yayımlanmasının ardından milyonlarca vatandaşımız büyük fırsatları beraberinde getirerek büyük destek olmaktadırlar. Fakir ve ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarımız için sunulan bu fırsatlar karşısında başvuru işlemleri nasıl yapılır? Başvuru işlemleri kimlere verilir? İşte konuya dair ayrıntılar…

ELEKTRİK FATURA DESTEK ÖDEMELERİNDEN YARARLANMANIN ŞARTLARI AÇIKLANDI!

Elektrik faturası ile ilgili Resmi Gazete de 28 Şubat 2019 tarihi itibari ile yayımlanan haber sonrasında ihtiyaç sahibi olan bireyler için müjdeli haber geldi. Yararlanmak isteyen bireyler tarafından araştırılan konular arasında yararlanma şartı bulunmaktadır. Bu kapsam doğrultusun elektrik faturalarından yararlanma şartları;

  • Maddi açıdan ihtiyaç sahibi olan bireyler,
  • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından Maddi destek almak,
  • T.C. Vatandaşı olmak, ( Böylelikle Suriyeliler bu destek ödemelerinden yararlanamaz)
  • Sosyal Yardımlardan yararlanana kadar elektrik destek ödemelerinden de yararlanabilirsiniz.

Böylelikle bu şartlar kapsamında elektrik fatura destek ödemelerinden yararlanma hakkına sahip olabilir ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları Üzerine başvuru yapma hakkına sahip olabilirsiniz.

ELEKTRİK FATURASI DESTEĞİNDNE KİMLER VE NASIL YARARLANABİLİR?

Elektrik Fatura destek ödemelerinden;

  • Türk vatandaşı olan,
  • Sosyal Yardımlaşmadan yardım alan,
  • İhtiyaç sahibi olan,
  • Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinde ikamet eden yurttaşlarımızı kapsamaktadır.

Böylelikle vatandaşlarımız için sunulan bu fırsatlar karşısında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Kurumlarına başvuru işlemlerinizi gerçekleştirerek yararlanma hakkına sahip olabilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki başvuru yapan bireyin faturanın üzerine olması önemli unsurlar arasında bulunmaktadır. Proje Resmi Gazete de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girdi ve yürürlüğünün tarihinin ise 01 Mart 2019 Cuma tarihi olduğu açıklandı. Bu kapsamda faturanızın 01.03.2019 tarihi ve öncesinde ki 3 döneme ait olması gerekiyor.

BAŞVURULAR NEREYE YAPILIR?

Elektrik fatura destek ödemelerinden yararlanmak isteyen bireyler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından destek almıyor ise bu durumda yardım talebinde bulunmanız önemli unsurlar arasında bulunmaktadır. Başvuru esnasında sizlerden istenen belge ve evrakları getirmeniz ve gerekli formları doldurmanız gerekmektedir. Sosyal Yardımlaşma Yardım başvuruları için kaydı olmayan bireyler öncelikle kayıt işlemlerini gerçekleştirmesi gerekir. Vakıf tarafından yapılan değerlendirme sonucu talebiniz olumlu olarak karşılanırsa uygun miktarlarda destek sağlanacaktır. Bunun sonrasında ikinci aşamada fatura ödemesi için PTT’ye müracaat yapacaksınız.
Eğer öncesinde yardımlardan yararlanan bir vatandaş iseniz haneniz için direk şekilde en yakın PTT şubelerine müracaat yapmalısınız. Devlet Elektrik Faturası Başvurusu PTT Şubelerine Yapılmaktadır.

 

YORUM EKLE