Babil ne demek? Babil'in anlamı ne? Gerçekte var mı

Star TV'nin iddialı yeni dizisi Babil, ilk bölümüyle izleyici karşısına çıktı. Oldukça iyi geri dönüşler alan Babil dizisinin tekrar bölümleri de çok dikkat çekti. Ancak diziyi izleyen ve Babil'in anlamını bilmeyen herkes, "Babil ne demek? Babil'in anlamı ne?" sorusuna cevap aramaya başladı. Biz de sizler için bu sorunun cevabını araştırdık bulduk.

Babil ne demek? Babil'in anlamı ne? Gerçekte var mı

Babil ne demek? Gerçekte var mı? Babil'in anlamı ne? her yerde aranmaya başladı. Başrollerini Halit Ergenç, Aslı Enver, Ozan Güven ve Nur Fettahoğlu'nun paylaştığı dizide; oğlu büyük bir hastalık geçiren ve oğlunu kurtarmak için savunduğu tüm değerlerle çatışmaya girmesi gereken İrfan'ın hikayesini anlatılıyor.

Yapımını Ay Yapım'ın üstlendiği dizi ilk bölümüyle çok konuşulurken dizinin bugün tekrarı yayınlanması sebebiyle bazı izleyiciler dizinin adının yani Babil'in ne anlama geldiğini merak ediyor.

BABİL NE DEMEK?

Babil, Mezopotamya'da adını aldığı Babil kenti etrafında MÖ 1894 yılında kurulmuş, Sümer ve Akad topraklarını kapsayan bir imparatorluktur. Babil'in merkezi bugünkü Irak'ın El Hilla kasabası üzerinde yer almaktadır. Babil halkının büyük bir kısmını tarih boyunca çeşitli Sami asıllı halklar oluşturmuştur. Bölgede konuşulmuş en yaygın dil Akadca olmuş olmasına rağmen Sümerce dinsel dil olarak kullanılmıştır. Aramice ise ilerleyen yıllarda bölgenin lingua francası konumuna gelmiştir.

Başlangıçta Akad İmparatorluğu'nda yer alan önemsiz ve güçsüz bir şehir iken, şehrin Amori hükümdarı Hammurabi tarafından kısa süre içinde büyüyen ve gelişen şehir kısa ömürlü de olsa bölgedeki en güçlü imparatorluklardan biri haline gelmiştir. Bu dönemden sonra tüm Güney Mezopotamya'ya Babil denilmeye başlanmış, devletin kutsal şehri Nippur olmuştur. Hammurabi'nin oğlu altında güçten düşen devlet uzun süre boyunca Asur, Kassit ve Elam egemenliği altında kalmıştır. Şehir Asurlular tarafından yıkılıp yeniden inşa edilmiştir. MÖ 609-539 yılları arasında hüküm sürmüş Yeni Babil İmparatorluğu bağımsızlığını Asurlulardan Keldani Nebupolassar önderliğinde kazanmıştır. Bu devletinde çökmesi ile Babil şehri Ahameniş, Seleukos, Part, Roma ve Sasani egemenliği altında kalmıştır.

BABİL DİZİSİ HANGİ GÜNLER YAYINLANIYOR?

Güçlü kadrosu ve çarpıcı hikayesiyle çok dikkat çeken Babil dizisi, cuma akşamları yeni bölümleriyle Star TV'de izleyici karşısına çıkıyor. 

YORUM EKLE