Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Gündem

25 Nisan 2020 Cumartesi 15:57:38

Bankada Hesabı Olan Milyonlarca Kişiyi İlgilendiriyor! Son Tarih Açıklandı

Son dakika açıklaması olarak bildirilen duyuru, Türkiye’de yaşayan yüz binlerce kişiyi ilgilendiriyor. Türkiye İş Bankası’ndan gelen duyuruya göre İş Bankası tarafında hesabı olan tüm kişilerin mevduat hesapları kapatılabilir. Yapılan açıklamada son başvuru tarihinin 15 Haziran 2020 olduğu açıklandı. İŞ Bankası’nda hesabı bulunanların en geç 15 Haziran 2020 tarihine kadar İŞ Bankası şubelerine bizzat başvurmaları gerekiyor.

Son dakika açıklaması olarak bildirilen duyuru, Türkiye’de yaşayan yüz binlerce kişiyi ilgilendiriyor. Türkiye İş Bankası’ndan gelen duyuruya göre İş Bankası tarafında hesabı olan tüm kişilerin mevduat hesapları kapatılabilir. Yapılan açıklamada son başvuru tarihinin 15 Haziran 2020 olduğu açıklandı. İŞ Bankası’nda hesabı bulunanların en geç 15 Haziran 2020 tarihine kadar İŞ Bankası şubelerine bizzat başvurmaları gerekiyor. İŞ Bankası şubelerine bizzat başvuru yapmayanların esas olarak kademeli bir şekilde hesaplarının kapatılacağı ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) kalacağı bildirildi. Başvuru yapılmayan hesapların 15 Haziran 2020 tarihinden sonra artık kullanılamayacağı ve TMSF’ye aktarılacağı duyuruldu. Bu sebeple İŞ Bankası’nda hesabı bulunan ancak 10 yıl içinde herhangi bir aktiflik göstermeyen tüm hesapların kapatılacağı duyuruldu. Son başvuru tarihi olarak ise 15 Haziran 2020 tarihi belirlendi.

İŞ Bankası Hesapları Kapatılacak! Hemen Başvuru Yapmanız Gerekiyor!

Toplam olarak 3 milyon adet 10 yıldır kullanılmayan banka hesapları kapatılarak TMSF’ye aktarılacak. Hesapların kapatılmaması için ise son başvuru tarihi 15 Haziran 2020 olarak belirlendi. Başvurular bizzat İŞ Bankası şubeleri olarak belirlendi. Hesabınız var ve kapatılmasını istemiyorsanız mutlaka hızlı bir şekilde İŞ Bankası şubelerine başvuru yapmanız gerekiyor. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’ndan hesabınızı tekrar devir almak ise çok uzun bir süreç olacağı için mutlaka bizzat İŞ Bankası şubelerine başvuru yapmanız gerekiyor. İŞ Bankası’nda hesabı bulunanlara yönelik olarak yapılan açıklamada ise: ‘5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62. maddesine göre, bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zaman aşımına tabidir.’ İfadesi kullanıldı.

İŞ Bankası’ndan ayrıca gelen açıklama ise şu şekilde:

5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62. maddesinin uygulanmasına ilişkin yayımlanan yönetmeliğin 8. maddesi gereğince bankaların zaman aşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacakların listesini Şubat ayı başından itibaren kendi internet sitelerinde dört ay müddetle ilan etmesi gerekmektedir.

Bu çerçevede; aşağıdaki listede isim ve hesap bilgileri yer alan müşterilerimizin en geç 15 Haziran 2020 tarihine kadar hesaplarının bulunduğu şubeye veya şubelerimizden herhangi birine geçerli kimlik belgeleri ile başvurmamaları halinde yasa gereği zaman aşımına uğramış olan mevduat, emanet ve alacaklar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecektir.

İŞ Bankası’nda hesabı bulunan ve zaman aşımına uğradığını düşünen kişiler buradan sorgulama yapabilir.

Bankacılık Kanunu’nun 62’nci maddesi gereğince; bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son işlem tarihinden başlayarak on yıl içinde işlem görmeyen hesaplar zamanaşımına tabiidir.

Söz konusu maddenin uygulanmasına ilişkin yayımlanan yönetmeliğin 8’inci maddesi gereğince zamanaşımına uğrayan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakların listesi Şubat ayı başından itibaren bankaların, TMSF, Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği internet sitelerinde Mayıs ayının sonuna kadar yayınlanacak.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı