Bekarlara Vergi Gerçek mi? Bekarlık Vergisi Bu Fiyatlar Doğru mu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Evlilik" çıkışının ardından sosyal medyada ve belirli platformlarda ortaya atılan bekarlara vergi iddiası doğru mu? Bekarlara vergi yükümlülüğü getirileceği iddiaları sosyal medyayı salladı. Peki bekarlara vergi getirilecek mi, böyle bir şey söz konusu mu?

Bekarlara Vergi Gerçek mi? Bekarlık Vergisi Bu Fiyatlar Doğru mu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Evlilik" çıkışının ardından sosyal medyada ve belirli platformlarda ortaya atılan bekarlara vergi iddiası doğru mu? Bekarlara vergi yükümlülüğü getirileceği iddiaları sosyal medyayı salladı. Peki bekarlara vergi getirilecek mi, böyle bir şey söz konusu mu? Bekarlık vergisine ilişkin başta sosyal medya olmak üzere birçok mecrada türlü iddialar ortaya atılıyor. Bekarlara vergi iddiasıyla ilgili gerçekleri ve tüm detayları sizler için hazırladık...

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 yaşından önce evliliklerin azaldığını ifade ederek, bu tür durumların evlilik kurumuna zarar verdiğini ve gençlerin bir an evvel evlenmeleri gerektiğini dile getirmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu sözlerinin ardından sosyal medya başta olmak üzere birçok mecrada söz konusu sözler çarptırılarak 'Bekarlara vergi geliyor!' haberleri yayılmaya başlandı. Ancak bekarlara vergi yükümlülüğü getirilerek yeni bir vergi türünün ortaya çıkarılması söz konusu değil! 

Pek çok sosyal medya kullanıcısı ve haber sitesi, bu iddiaları mizahi olarak paylaşmaya başladı. Bazı vatandaşlar bu duruma anlam veremese de bazıları mizah ürünü olan bu tür iddiaları gerçek zannetti. Ancak yukarıda da belirtildiği gibi bekarlara vergi getirilmesi gibi bir uygulama söz konusu değil.

Bekarlara Vergi Nedir? İddialar Mizah Ürünü

Bekarlara vergi iddiası sosyal medyanın ardından gazetelerde de geniş yer buldu. Sabah gazetesi yazarı Mevlüt Tezel de söz konusu iddiaların kökenine indi. Tezel yazısında, bekarlara vergi iddiasının ilk kez Yozgat Milletvekili Süleyman Sırrı Bey tarafından ileri sürüldüğünü ve 1929 ila 1944 yılları arasında pek çok kez ısrarcı şekilde konulması için çabaladığını yazdı. 

Bekarlara vergi uygulamasının günümüzde ise bir karşılığı bulunmuyor. Tüm bu haberler mizah ürünü olarak ortaya konulurken bazı çevreler tarafından 'art niyetli' olarak da servis edilebiliyor.

YORUM EKLE