Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Gündem

10 Kasım 2020 Salı 13:44:52

Betül Kaçar, NASA ekibinin başına getirildi! Amaç uzayda hayat bulmak!

Türk bilim insanı Betül Kaçar’a önemli bir görev verildi. Kaçar, NASA’nın evrende hayat olup olmadığıyla ilgili yapacağı projesinde ekibin liderin olacak.

Uzun yıllardır bilim insanları uzayda hayatın varlığıyla ilgili araştırmalar yürütüyor. NASA’nın Viking araştırma uyduları 1976 yılında Mars yüzeyinden topladıkları örneklerde, gezegenimizdeki hayata benzer formlar bulmaya çalışmıştı. Bu doğrultuda uzaydan gelen sinyallerin de akıllı yaşam formlarına ait olup olmadığı araştırılıyor.

Uzaydan garip sinyaller gelmişti!

2018 yılında uzaydan gelen tuhaf sinyaller tüm dünyanın bir hayli ilgisini çekmişti. Gezegenimize 500 milyon ışık yılı uzakta olduğu tespit edilen FRB 180916 adlı galaksiden gelen garip sinyallerin akıllı yaşam forlarına ait olabileceği belirtilmişti. Toplam 5 kez düzenli şekilde tekrar eden sinyallerin bölgede yer alan yoğun yıldız oluşumu olabileceği söylenmişti.

12 ekibi yönetecek!

Uzayda canlı yaşam arayışları tüm hızıyla sürerken tüm Türkiye’nin göğsünü kabartan bir haber geldi. Türk bilim insanı Betül Kaçar’ın, NASA’nın uzaydaki yaşamın izlerini araştıracağı bir ekibin başında olacağı aktarıldı. Ekibin; astrobiyoloji, gezegen oluşumu ve uzayda yaşam gibi birçok konuda çalışacağı öğrenildi.

Konuyla ilgili Twitter’dan açıklama yapan Betül Kaçar, 5 yıl boyunca sürecek çalışmalarda 12 ekipten meydana gelen bir grubu yöneteceğini aktardı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı