Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Gündem

11 Ocak 2021 Pazartesi 12:03:40

Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara’dan kan sulandırıcı ilaç uyarısı!

Koronavirüsün tedavisi için kullanılan “kan sulandırıcıların” doktor önerisi olmadan kullanılmaması gerektiğini kaydeden Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara risklere dikkat çekti.

Koronavirüsün kanın pıhtılaşmasına engel olan özelliğinden dolayı kan sulandıran ilaçların kullanıldığı biliniyor. Tüm dünya gibi Türkiye’de de bu ilaçlara olan talebin arttığı ifade edildi. Fakat bu ürünleri doktor tavsiyesi olmadan gelişigüzel kullanmanın birçok olumsuzluğa yol açtığı kaydedildi. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, ilacın dozunun ne kadar olduğunun hayat önem taşıdığını aktararak vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Kan sulandırıcı ilaçları doktor tavsiyesi olmadan kullanmamak gerektiğinin altını çizen Ateş Kara, kanın akışkanlığını artıran bu ilaçların fazla kullanımındaki risklere değindi. Alınması gereken doz miktarının aşılması halinde ilaçların kanamaya neden olacağını kaydeden Kara, kullanım süresinin sınırlı tutulması gerektiğini ifade etti. Prof. Dr. Ateş Kara, kan sulandırıcı ilaçların kullanırken eczacılara da danışılması gerektiğini aktardı.

“Mide kanamasına yol açabilir”

Kara, bu ilaçların yol açacağı istemeyen yan etkilerin aşıların istenmeyen yan etkilerinden en az yüz kat daha tehlikeli olduğunun altını çizdi. Doktor tavsiyesi olmadan kullanılan kan sulandırıcıların zamanla mide kanamasına neden olabileceğini aktaran Kara, durumun tehlikesine dikkat çekti.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı