Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Gündem

1 Ocak 2021 Cuma 14:43:53

Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz’dan aşılanma sürecine dair bilgiler! 14 gün ve 28 gün karşılaştırması!

Koronavirüs aşısının 28 gün arayla iki doz şeklinde uygulanacağını kaydeden Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, aşılanma süreciyle ilgili önemli bilgiler verdi.

Çin’den gelen Sinovac firmasının CoronaVac aşısından 50 milyon doz sipariş eden Türkiye, önceki günlerde aşının ilk partisi olan üç milyon dozu aldı. Ankara’ya getirilen aşılar için 14 günlük test süresi başladı. Bu süre içinde aşıların güvenilirliği test edilecek, barkodlama yapılacak. Barkodlama sayesinde aşının “ne zaman, nerede ve kime” yapıldığı takip edilmiş olacak.

14 günlük ara mı daha iyi 28 günlük ara mı?

Sinovac aşısıyla ilgili bilgiler veren Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, aşının 2 doz şeklinde uygulanacağını belirtti. Bağışıklık sisteminin yanıt vermesi için bunun gerekli olduğunun altını çizen Kayıpmaz, aşının kaç gün arayla yapılacağına açıklık getirdi. Deneylerde hem 14 gün arayla hem de 28 gün arayla yapılan aşı testlerinin sonuçlarından bahseden Kayıpmaz, 28 günlük arayla iki doz aşı yapılmasının daha uygun olduğunun tespit edildiğini söyledi.

28 gün arayla yapılan koronavirüs aşıları sonrası antikor oluşumunun daha fazla olduğunun gözlendiğini belirten Kayıpmaz, 14 günlük aranın da antikor oluşturduğunu ancak 28 günlük ara kadar etkili olmadığını bildirdi. Aşının ikinci dozunun uygulanmasından iki hafta sonra antikor düzeylerinin beklenen seviyeye çıkacağını kaydeden Kayıpmaz, bu süreler içinde vatandaşların maske ve mesafe kuralına uymaya devam etmesi gerektiğini aktardı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı