Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Gündem

17 Ocak 2021 Pazar 14:53:59

Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz’dan ventilli maske uyarısı! Halkın kullanımı için uygun değil!

Sağlık çalışanları için tasarlanan ventilli maskelerin çok kalabalık alanlarda kullanılmaması gerektiğini aktaran Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, bu uyarısının nedenlerini sıraladı.

Koronavirüs döneminde birçok kişinin kumaş maskeler kullandığı ancak bazı kişilerin de sağlıkçılar için üretilmiş olan FFP2 ve N95 tipi maskeleri tercih ettiği görülüyor. Bu tip ventilli maskelerin halkın kullanımı için üretilmediğini kaydeden Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, söz konusu maskelerin bazı toplu alanlarda işlevsiz kalabileceğini belirtti.

Ventilli maskeler toplu ortamlarda neden kullanılmamalı?

Ventilli maskelerin sağlıkçılar için üretildiğini açıklayan Kayıpmaz, bu maskelerin neden uçak ve otobüs gibi kalabalık alanlarda kullanılmaması gerektiğini de açıkladı. Ventilli maskelerin nefes alırken havayı filtrelediğini kaydeden Kayıpmaz, ancak nefes verirken bu maskelerin yeteri kadar filtreleme yapmadığını bildirdi. Bu özelliklerinden dolayı bu maskelerin insanlarla iç içe bulunula toplu alanlarda kullanılmaması gerektiğinin altını çizen Kayıpmaz, bu maskeleri kullanan koronavirüslü bir kişinin hastalığı başka insanlara yayabileceğini dile getirdi.

Ventilli maskeler nerede kullanılıyor?

Sağlık çalışanları için üretilen FFP2 ve N95 tipi maskelerin havadaki partikülleri yüzde 95 oranında filtrelediğini bildiren Kayıpmaz, bu maskelerin özellikle acil servislerde kullanıldığını kaydetti. Günlük kullanım için üretilmeyen bu maskelerin kalabalık ortamlarda kullanılmaması gerektiğini bildiren Kayıpmaz, THY’nin de b konuda uyarılar yaptığını hatırlattı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı