Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Gündem

31 Aralık 2020 Perşembe 17:01:33

Bilim Kurulu Üyesinden koronavirüs aşısı bilgilendirmesi! Aşılar ne zaman yapılacak? Aşılanma sırası nasıl olacak?

Çin’in koronavirüs aşısı olan Sinovac’ın Türkiye’ye gelişi sonrası vatandaşı da merak sardı. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan farklı aşıların yaptırılıp yaptırılamayacağına açıklık getirdi, aşılarla ilgili bilgi verdi.

Çin’den Türkiye’ye gelen yaklaşık 3 milyon doz koronavirüs aşısının 14 gün boyunca testlere tabi tutulacağı ve daha sonra aşılanmanın başlayacağı belirtildi. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, aşılarla ilgili merak edilen konulara açıklık getirdi.

“Barkodlanacak aşıların kime, nerede, ne zaman yapıldığı izlenecek”

Bütün aşıların bu 14 günlük değerlendirme süresine tabi tutulacağını aktaran İlhan, Sinovac ya da Pfizer-BioNtech aşısı için farklı uygulamalar olmadığını belirtti. Gelen aşıların önce güvenilirliğinin test edileceğini kaydeden İlhan, aşıların barkodlanacağını sözlerine ekledi. Barkodlamayla birlikte aşının ne zaman, nerede ve kime yapıldığı izlenmiş olacak.

Aşılanma sırası nasıl olacak?

İlk etapta aşılanacak kesimin sağlık çalışanları olacağını kaydeden İlhan, bu uygulamanın dünya genelinde geçerli olduğunu kaydetti. Ülkedeki sağlık çalışanı sayısının 1 milyon 60 bin olduğunu kaydeden Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, daha sonra se 65 yaş ve üzeri kesime aşı yapılacağını kaydetti. 65 yaş ve üzeri vatandaşlardan sonra ise 50-65 yaş arası kişiler aşılanacak. Aşının iki doz şeklinde uygulanacağını hatırlatan İlhan, akıllı telefonlar ya da danışma hatları kullanılarak aşı yaptırılacak zamanın öğrenebileceğini bildirdi.

“Bütün aşıları yaptırmaya çalışmak anlamsız”

Vatandaşların aile hekimlerine de sıranın kendisine gelip gelmediği konusunda başvurabileceğini kaydeden İlhan, yapılacak tek tür aşının yeterli olacağını aktardı. Hem Sinovac aşısı hem de Pfizer-BioNtech aşısı yaptırmak isteyenler olduğunu kaydeden İlhan, önemli olanın antikorun oluşması olduğunu belirtti.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı