Bim, Şok ve A101 Marketleri Kapanıyor! A101, Şok ve Bim'e Devlet Engeli

Bim, Şok ve A101 Marketleri 25 bin civarında Şubeyle Türkiye'de büyüyen ve halen büyümeye devam eden A101, Şok ve Bim marketleri için devletin sınırlamaya gideceği iddia ediliyor. Tekelleşme tehlikesinin son bulması için adım atılması için hazırlanan paketlere Vatandaş engeli de geldi.

Bim, Şok ve A101 Marketleri Kapanıyor! A101, Şok ve Bim'e Devlet Engeli

A101, Bim ve Şok Marketleri 25 bin civarında Şubeyle Türkiye'de büyüyen ve halen büyümeye devam eden A101, Şok ve Bim marketleri için devletin sınırlamaya gideceği iddia ediliyor. Tekelleşme tehlikesinin son bulması için adım atılması için hazırlanan paketlere Vatandaş engeli de geldi.

Bakkallar bitecek ancak vatandaş..

Gıda perakendesinde 7 için içinde 15 bin market daha açılacak. Yeni marketlerin açılmasıyla birlikte süpermarket- indirim konseptleri en çok bakkalları vuruyor. 2025 yılına kadar sektörde yüzde 85 seviyelerine çıkması öngürülen yasa sonrası, büyüme rakamlarına göre bakkalların kapanması söz konusu. Ancak atılan adımlarda bir çok engel var.

Her markette en az 6-7 çalışan!

Bakkalar tek başına yada bir çırakla yetişebiliyor. Bakkalları bitirmemek için A101, Şok ve Bim azaltılması veya yeni açılmaması bir markette çalışan en az 6-7 işçiyi de etkiliyor. Ekonomik kriz ve işsizliğin en yoğun olduğu günlerde 25 bin civarında şubelerde en az 150.000 kişi çalışıyor. Hal böyle olunca işsizlik de çıkacağı için vatandaş engeline şimdilik tutulmuş görünüyor.

Vatandaş Bakkal dinlemiyor! En ucuz neresiyse!

Bim, a101 ve Şok marketlerinde son söz vatandaşa da soruldu. Ben nerede ucuzsa oradan alırım, 5 TL'lik ürünü neden 10 TL'ye bakkaldan alayım diyerek Bim marketler, a101 marketler ve şok marketlere destek yağdı. Burada Bim, A101 ve Şok toplu ürün aldığından oldukça ucuz seviyelere bir çok mağazasında herşeyi satabiliyor. Şu an için Şok, Bim ve A101, indirim - aktüel günlerini yavaşlatma uyarısı gelecek gibi görünüyor. 

Aktüel ürünler sınırlandırılacak!

Bu kadar gelişme sonrası ilk adım aktüel ürünlerin sınırlandırması olacak. Özel ürünlerde, telefon, bilgisayar, laptop, buzdolabı, yatak gibi bazı haftalarda gelen satışlar kesin olarak sonlandırılacak. Bu durumdan herkes şikayetçi olurken, vatandaşın ucuza yiyecek almasına hiç bir engelleme getirilmeyeceği öğrenildi. 

Devlet Engeline tek engel vatandaş engeli!

Son 5 yıllık dönemde yüzde 293'lük büyüme kaydeden Ucuzluk - indirim marketleri için geçtiğimiz günlerde devlet düğmeye basmıştı. Sektörde payı her geçen gün artan Discount tekelleşmesini önlemek için devletin bir takım önlemler alacağı açıklanmıştı. Ancak marketler açılmaya ve büyümeye devam ederken private label, özel ürün indirimlerinde sınırlama gelecekti. Gözler Bakkalara, vatandaşlara ve çalışanlara çevrildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2020, 10:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hatice
Hatice - 9 ay Önce

Ben anlamıyorum bu marketler çoğalsın ki işsiz sayısı azalsın... Devlete ne oluyor ki, nerede güzel giden bir sey varsa orayı bitirmek için elinden geleni yapıyor devletimiz.... Ben çoğalsın daha cok şubesi olsun, annem soguk havada hasta yuruyemıyor her sokakta bim şok a101 var hemencık alıyor alışverişini.... Her sokakta olsun bu vatanda için çok iyi.... Devlet olarak köstek olmayı bırakın yeter artık ya yeter

Sadettin arı
Sadettin arı - 9 ay Önce

Bu marketler ne kadar çoğalırsa Türkiye için işsizler için okadar iyi 1500 emekli maaşıyla nereden hesaplı alalım. En azından diğer marketlerde indirime gidiyor

Ali kürklü
Ali kürklü - 9 ay Önce

Et husunda şikayetler var bunları belli yerlerden alınırsa iyi olur a101 de alınan kiymalar kıyma değil kontrol edilmeli bazı ürünler fiati AVM aynı