Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Gündem

15 Temmuz 2020 Çarşamba 22:48:46

Çalışan annelere 650 TL devlet yardımı yapılacak! Hemen bu formu doldurun!

SGK kapsamında küçük çocuk sahibi olan ve çalışmak isteyen kadınlara dair yeni bir proje başlatıldığı açıklandı. Projenin ismi ise Kurumsal Çocuk Projesi. 4A sigortalı olarak çalışan, iş arayan veya eski işine geri dönmek isteyen kadınlar bu projeye başvuruda bulunabilecekler. SGK kapsamında bir broşür hazırlandı ve E-devlet üzerinden başvurular gelmeye başlandı.

SGK kapsamında küçük çocuk sahibi olan ve çalışmak isteyen kadınlara dair yeni bir proje başlatıldığı açıklandı. Projenin ismi ise Kurumsal Çocuk Projesi. 4A sigortalı olarak çalışan, iş arayan veya eski işine geri dönmek isteyen kadınlar bu projeye başvuruda bulunabilecekler. SGK kapsamında bir broşür hazırlandı ve E-devlet üzerinden başvurular gelmeye başlandı.

Projenin amacı ise şu;

 • Kadınların işgücüne katılım yüzdesinin artırılması,
 • Doğum yapmış olan annelerin iş yaşamına geri dönüşünün ya da katılımının basitleştirilmesi,
 • Çalışan kadınların kayıtlı iş alımlarının desteklenmesi,
 • Çalışan kadınların iş yaşam dengesine yarar sağlanması,
 • Çocukların okul öncesi eğitimine önem verilmesi,
 • Çocukların kaliteli bakım hizmeti görmesinin sağlanması.

ANNELERE 15.600 TL. DEVLET YARDIMI SAĞLANACAK

Projeye uygulama illerinde yaşıyor olmakta olan kadınlar başvuru yapabilecekler. Kayıt işlemlerini gerçekleştiren 10250 kadının gerekli koşulları taşıyor olması durumunda Devlet yardımından yararlanma hakkına sahip olacaklar. Yardım 2 yıl boyunca devam edecek ve 15.600 TL Yardım ödemesi yapılacak. Buna ek olarak kayıt yapan kadınlar ilk ay bir kez 100 Euro kırtasiye giderleri için ödeme sağlanacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kadınlara her ay 100 Euro TL kuru göz önüne alındığında ortalama 760-770 TL. Arasında yardım alabilmek için başvuru yapılması gerekmektedir.

ÇOCUK SAHİBİ KADINLAR NASIL BAŞVURU YAPACAKLAR?

İlk olarak E-devlet sitesine kullanıcı adı ve parolanız ile giriş yapmanız gerekiyor. Eğer E-devlet parolanız yok ise PTT Müdürlüklerine başvuru yaparak çok kısa bir süre içinde parolanızı alabilirsiniz. Başvuru aşamasında öncelikle kullanıcılara bir anket karşılıyor.

Anketi Yaptıktan Sonra Kayıt İşlemlerine Geçilebiliyor. Bu anketteki sorulara vereceğiniz cevaplar sadece proje içeriğinde yapılacak olan araştırmalarda kullanılacaktır. Sorulara vereceğiniz cevaplar proje faydalanıcı statüsü kazanmanıza herhangi bir etkisi yoktur.

PROJEDEN HANGİ KADINLAR YARARLANABİLECEK?

İkili öğretim gören (sabah, öğle grubu şeklinde) okul öncesi eğitim ve/veya bakım kurumlarında eğitim gören çocukların kalan sürede etüde, çocuk kulübüne vb. devam etmeleri koşuldur.

Her kadın aynı anda sadece bir çocuğu için yardım ödemesi alabilir. İş arama sürecinde de Projeye başvuruda bulunabilirsiniz.

İşveren SGK’ ya her ay 30 tam gün prim bildirimi yapması gerekmektedir. Annelerin, Projeye kayıt oldukları ay için 30 gün koşulu aranmayacaktır.

PROJEDEN YARARLANABİLMENİZ İÇİN:

 • Başvuru zamanı itibarıyla (ön kayıt esnasında) 0-60 ay arasında (60’ıncı ay dâhil) evlat sahibi olmanız,
 • Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, İstanbul, İzmir ve Malatya illerinden birinde oturuyor olmanız,
 • Projeden mali yardım ödemesi almak istediğiniz evladınızla birlikte aynı evde yaşıyor olmanız (Çocukla annenin ikametgâhı aynı olması zorunludur.),
 • En geç kesin kayıt zamanı itibarıyla bir işverenin yanında 4/a sigortalısı olarak tam süreli çalışıyor olmanız* (SGK’ya devri yapılmayan banka sandıklarına tabi olanlar dışında),
 • Kesin kayıt zamanı itibarıyla son bir senede SGK’ya bildirilen gelirin aylık ortalaması, brüt asgari ücretin iki katını geçmeyen (2020 senesi için 5.116,80 TL),
 • 0-60 ay arasındaki çocuğunuzu Projenin uygulandığı şehirlerde MEB ya da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı dâhilinde çalışan kreş, anaokullarına çalışma vakitlerinize göre düzenli göndermeniz zorunludur.
 • İş arayan, işe geri dönmek isteyen ya da hali hazırda 4/a sigortalısı olarak bir işverenin yanında çalışan kadınlar!  Projeye başvuruda bulunabilirsiniz!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı